Koreai hullócsillag?

Kim Dzsong Il súlyos beteg, állítják az amerikaiak hírszerzési forrásokra hivatkozva. Egy japán kutató nemrégiben egyenesen azt állította, hogy az észak-koreai vezető már 2003-ban meghalt, és egy színész játssza a politikus szerepét. Phenjan persze tagadja, hogy a „kedves vezetővel” bármi baj lenne, de ezt az állítást ugyanolyan fenntartásokkal kell fogadni, mint az azt megelőző kettőt. Főként azért, mert „független” hírforrásokként mindig Dél-Korea vagy Amerika diplomatái jelentkeznek.

2008. 09. 21. 17:40
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hatvan évvel ezelőtt alakult meg Észak-Korea, ám a kommunisták szerint csodás eseménynek emléket állító ezernyi ünnepség egyikén sem jelent meg Kim Dzsong Il. A nyugati sajtó emiatt is kezdett érdeklődni a diktátor egészségi állapota felől, ám ez magában még nem jelent semmit. Egy éve, a 65. születésnapját ünneplő események egyikén sem vett részt, még a hivatalos állami megemlékezésen sem, mivel a vezető igencsak kerüli a reflektorfényt. Az okokat igencsak nehéz kutatni, mivel Észak-Korea olyannyira elzárt ország, hogy csak a hivatalos nyilatkozatokra lehet hagyatkozni, az pedig annyira megbízható, mint Kim Dzsong Il születési helye és időpontja. Szovjet anyakönyve szerint Jurij Irszenovics Kim 1941. február 16-án született a Habarovszk melletti Vjatszkojében, ám a phenjani annalesek arról tanúskodnak, hogy Kim Dzsong Il egy évvel később látta meg a napvilágot a japán megszállás alatt lévő Korea északi részén, a Baekdu-hegységben. A hivatalos álláspont szerint a születéskor kettős szivárvány feszült az égen a szülőház fölött, ugyanakkor egy új csillag ragyogott fel, köszöntve a jövendő vezetőt.
Semmit sem lehet biztosan tudni, így azt sem, hogy él-e még Kim Dzsong Il vagy már rég meghalt, esetleg mostanság fekszik halálos ágyán. Az amerikaiak rámutatnak, Észak-Korea döntése, miszerint újra beindítják a jongbjoni atomreaktort, talán annak a jele lehet, hogy a hadsereg átvette az irányítást Kim Dzsong Iltől.
Az említett létesítményt Észak-Korea a hathatalmi tárgyalások eredményeképp állította le, ám mivel szerinte az amerikaiak nem teljesítették a vállaltakat, az atomközpontot újra működésbe hozhatják. Emlékezetes, az ókonzervatív kommunista állam tervei szerint élőben közvetítették volna a reaktor felrobbantását, ám „valami közbejött”, így a világ nem láthatta a pusztítást, csak későbbi felvételeket. Egy amerikai szakértő szerint a jongbjoni erőművet két-három hónap alatt újra működőképessé lehet tenni.
Az észak-koreai taktika jól működött, hiszen az ígért élelmiszersegély és fűtőolaj egy része már meg is érkezett Phenjanba, annak elosztását viszont senki sem tudja ellenőrizni. Emellett Phenjan hivatkozhat arra, hogy Amerika ígéretével ellentétben nem vette le a terrorizmust támogató országok listájáról Észak-Koreát, így ő sem tartja magát a vállaltakhoz. Az pedig voltaképp mindegy, hogy Kim Dzsong Il vagy a hadsereg irányítja az észak-koreai államot, amelynek egyébként hivatalosan – annak ellenére, hogy már tizennégy éve meghalt – még mindig Kim Ir Szen az elnöke.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.