Menekülő kapitány

Japán értetlenül áll Fukuda Jaszuo miniszterelnök meglepő távozása előtt. A kormányzó Liberális Demokrata Párt (LDP) elnökeként politizáló Fukuda utódjaként a legtöbben Aszo Tarót, a párt főtitkárát emlegetik. Az LDP szeptember 22-én tartja elnökválasztását, az új vezető feladata lesz az ellenzéki Demokrata Párt hatalomátvételét megakadályozni.

2008. 09. 12. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Fukuda Jaszuo döntése is épp a belpolitikai csatározásoknak köszönhető. Az LDP ugyanis már régóta mélyrepülésben van, az amerikaiak által megalakított, 1955 óta gyakorlatilag – az 1993–1996 közötti időszakot leszámítva – folyamatosan hatalmon lévő párt 2005-ben még megnyerte az általános választásokat, de a 2007-es félidős voksoláson súlyos vereséget szenvedett legfőbb ellenlábasától. Azóta a felsőház a demokraták kezében van, Fukuda pedig úgy döntött, ha most lemond, elkerülik a politikai vákuumot. „Bocsánatot kérek, hogy olyan sok gondot okoztam” – jelentette ki Aszo szerint a távozó miniszterelnök az LDP vezetői előtt.
A liberálisok több jelöltet szeretnének megmérettetni a tagság előtt, így szeptember 10-én elkezdődik a kampányolás. Aszo mellett szóba jött a volt védelmi miniszter, Koike Juriko is jelöltként, aki nem is tagadta esetleges indulását az elnöki székért. Egyes LDP-képviselők az utóbbi idők egyértelműen legnagyobb hatású miniszterelnökét, Koizumi Dzsunicsirót akarják a
visszatérésre rábírni, ám ő elutasította az elképzelést. Az LDP legnagyobb platformja – Szeiva Szejszaku Kenkjukai – közölte, nem indít jelöltet a választáson, mivel két, korábban tagságuk támogatását élvező, miniszterelnökké megválasztott politikus – Fukuda és elődje, Abe Sinzo – is lemondott idő előtt. A demokraták is tisztújítás előtt állnak, ám ott szinte bizonyos, hogy a jelenlegi vezetőt, Ozava Icsirót ellenjelölt nélkül fogják megszavazni.
A demokrata párt a felmérések szerint jóval népszerűbb az „örökös kormánypártnál”. Ozava a mostani eseményeket kommentálva leszögezte, az LDP az ország érdekét szem előtt tartva köteles elismerni, hogy a kormány zsákutcába jutott, s fel kell oszlatnia az alsóházat. A 2007-es választás eredményeképp az alsóház gyakorlatilag csatatérré változott, s bár az LDP-nek többsége van, kisebb frakciók támogatására van szüksége, hogy döntéseit elfogadtassa. A liberálisok körében kialakult nézet szerint Fukudával csakis veszteni lehet a legkésőbb 2009 szeptemberében kiírt választásokon, ezért még most kell gyorsan kormányfőt cserélni, hogy legyen ideje kedvező lépésekkel megmenteni a párt hatalmát.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.