Egyre több tankönyvkiadó forrong, mert szerintük az oktatási tárca háttérintézménye, a Sulinova Kht. által kifejlesztett tankönyvekkel kivételezés folyik. Három évvel ezelőtt a tárca pályázatot írt ki, amelynek a lényege az volt, hogy azok az iskolák, amelyek kísérleti jelleggel hajlandók használni a frissen kifejlesztett Sulinova- könyveket, pluszpénzt kapnak a tárcától. A pénz nagy úr, a programra mintegy hétszáz iskola jelentkezett, amelyek évi 10-18 millió forintot kapnak a kiadványok kipróbálásáért – jelentette ki lapunknak Balér Judit, a Tankönyves Vállalkozók Országos Testületének elnöke (TVOT). A programot természetesen európai uniós pénzből fedezték, csak a tankönyvek kifejlesztésére 1,4 milliárd forintot nyert el a Sulinova, a kísérleti oktatással együtt pedig csaknem hétmilliárd forintot költött az állam a kötetekre, miközben a többi kiadó kénytelen minden fejlesztést saját zsebből fedezni.
Balér szerint azonban hiába a temérdek pénz, a könyvek jó része használhatatlannak bizonyult a kísérleti alkalmazás során. A Sulinova Kht. 12 évfolyamra összesen több mint ötszáz tankönyvet fejlesztett ki, nyáron azonban arról tájékoztatták az iskolákat, hogy a kísérleti kiadványok közül a jövőben csupán száz rendelhető. Néhány hét múlva újabb levelet kaptak az intézmények, amelyben már arról számolnak be, hogy a félezer kiadványból csupán tizennyolc olyan maradt, amit rendelhetnek az iskolák. Kérdés, hogy összesen tizennyolc kiadvánnyal hogyan akarja a Sulinova megteremteni a készségfejlesztő, kompetenciaalapú oktatást 12 évfolyamon, annak pedig mi értelme van, ha az egyik évben az új pedagógiai módszert tanító kötetből, az új tanévben pedig hagyományos könyvből tanul a gyerek.
Balér szerint már az is felháborító volt, hogy a tankönyvfejlesztésre kapott pénzt nem pályázat útján osztották szét a kiadók között, hanem egy frissiben létrehozott, az oktatási tárca háttérintézményeként működő társaságnak adták oda az egészet a többi kiadót hátrányba hozva. Ráadásul mivel a sulinovás könyvek minőségét rengeteg kritika érte a kísérleti oktatás során, Hiller István szakminiszter felmentette ezeket a kiadványokat a többiekre vonatkozó szigorú engedélyezési szabályok alól, és könnyített eljárás alá vonja őket. A Sulinova-kiadványok ráadásul – feltehetőleg az érdeklődés hiányából eredő alacsony példányszám miatt – drágák is. A miniszter azonban ezt is kiküszöbölte: az idén június 20-án a Sulinova-könyvek miatt módosította a tankönyvekre vonatkozó, tavaly szeptemberben kiadott ártáblázatot, és lehetővé tette, hogy ezek a kötetek ötven százalékkal drágábbak legyenek a többinél.
A szakember leszögezte: a Sulinovával való egyre szemérmetlenebb kormányzati kivételezés a tankönyvpiacon való térnyerésen túl vélhetőleg annak tudható be, hogy a kudarc lelepleződése esetén súlyos vérveszteség érné a tárcát. Ha kiderül, hogy sikertelen volt az uniós forrásból finanszírozott tankönyvfejlesztési program, vissza kell fizetni Brüsszelnek az erre a célra fordított hétmilliárd forintot. Lapunk egyébként úgy tudja, jelenleg egyetlen sulinovás kiadvány sem szerepel a rendelhető könyvek listáján, még az a tizennyolc sem, amelyeknek megrendelhetőségéről tájékoztatták az iskolákat.
A PSZ sem elégedett. Tavaly november óta nem kapott választ az oktatási minisztertől az egyébként baloldali kötődésű Pedagógusok Szakszervezete (PSZ) a tanári álláshelyek megszűnéséről, így végre szeretnének tisztán látni a pontos adatokat illetően. Galló Istvánné, a szakszervezet elnöke kijelentette: az iskola-összevonások is számos problémát vetnek fel, ezért kezdeményezik annak vizsgálatát, hogy az intézményi társulások elérték-e céljukat.
Manfred Weber és Brüsszel fizeti Magyar Péter országjárását