Moszkva a narancsfák alatt

Chinvali bombázása egészen a Közel-Keletig elhallatszik, legalábbis ezt a képzetet kelti az az orosz terv, hogy ők fognak felújítani egy szíriai kikötőt. A modern vízi központ lehetne az állomáshelye a jövőben az orosz mediterrán flottának, komolyan aggasztva ezzel az Egyesült Államokat és Izraelt.

2008. 09. 30. 13:50
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szíria ezer szállal kötődik Oroszországhoz. A hidegháború idején szoros szövetségesek voltak, amikor a szocialista eszmék arab nacionalizmussal és alavita gőggel párosulva irányították Damaszkuszt. A Szovjetunió összeomlása után Moszkva diplomáciai állásai is leépültek, ezért is alakulhatott úgy, hogy Szíria kissé magára maradt a térségben. A jelcini idők azonban rég véget értek, az azóta már két elnöki ciklust végigvivő, most miniszterelnök Vlagyimir Putyinnak pedig szükséges az érdekszféra kiterjesztése a Földközi-tenger medencéje felé is. Szíria különleges geopolitikai helyzetével és politikájával kézenfekvő választás Oroszország számára. Ha Amerika minden erejével felfegyverzi Izraelt és annál jóval kevesebb lelkesedéssel Egyiptomot, Oroszország Szíria felé fordul, s Tartusz kikötőjét kiépíti saját bázisának, miközben Damaszkusz is jól jár az orosz fegyverekkel. Ez esetben Szíria már más feltételekkel tárgyalhat Izraellel a békekötésről, hiszen egy igencsak hatalmas jó barát áll mögötte, hasonlóan az izraeliek válla fölött kikandikáló nagyobb testvérhez.
A puhatolózó tárgyalások Izrael és legfőbb ellenséges szomszédja között hónapok óta folynak „titkos” megjelöléssel, és minden egyes döntés, amely az erőviszonyok megváltozását jelentik a mostani nagyon halvány békereményeket is szertefoszlathatják. Basár el-Aszad szíriai elnöknek hatalmas presztízsveszteséget, valamint valószínű puccsot jelentene a békekötés Izraellel, a nagy ellenséggel, Moszkva fellépésével pedig megoldhatónak tűnik a káposzta megtartása és a kecske jóllakása is, csak béke nem lesz.
Moszkva azt is nyilvánvalóvá tette, hogy a szíriai szál csak a kezdete egy új szövetségi rendszer létrehozásának. Dmitrij Medvegyev orosz elnök közölte, hazája az érdeklődő államokkal gazdasági és katonai szövetséget fog kialakítani, „ha tetszik ez a nyugatnak, ha nem”. Az, hogy az oroszok épp most döntöttek a szíriai fejlesztésről, határozott jelzés a nyugati hatalmak felé.
A grúziai háborút követően megindulhat az orosz fekete-tengeri flotta egy részének – mondjuk épp a Moszkva cirkáló – átköltöztetése, s Basár el-Aszad akár az amerikai rakétavédelmi pajzsra adandó, egyelőre ismeretlen válasz megadásában is segíthet.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.