Tovább egyeztetnek az adómódosításokról

Csécsi László
2008. 09. 29. 18:55
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tovább folynak az egyeztetések a 2009-es adómódosításokról. Tegnap a Pénzügyminisztérium az Országos Érdekegyeztető Tanács és a Gazdasági Egyeztető Fórum képviselőivel tárgyalt néhány vitás kérdésről. Mint azt Vadász György, a Magyar Iparszövetség ügyvezető társelnöke lapunknak elmondta, többek között a kormány készpénzforgalom visszaszorítását célzó elképzelése került górcső alá. A tervek szerint a fizetéseket és a húszezer forintnál magasabb nem bérnek minősülő díjakat is bankszámlára kell majd utalni. Vadász György szerint az elképzeléssel az lehet a probléma, hogy a bankok a szerződéseket módosíthatják, így megemelkedhetnek a kiadások is. Továbbá a beszerzések során is gondot jelenthet majd, ha nem készpénzben egyenlíti ki a számlát a megrendelő. A költségek féken tartása érdekében egyébként a kormány kiköti, hogy havi egyszeri készpénzfelvétel nem okozhat többletterhet a fizetésüket felvevőknek. Ugyanakkor ez a módosítás nem vonatkozik azokra, akiknek a lakóhelyén nincsen bankjegy-automata, ők továbbra is felvehetik készpénzben a fizetésüket.
Napirendre került a béren kívüli juttatások 11 százalékos megadóztatása is. Vadász György szerint a cafeteriarendszer sikerét jól mutatja, hogy évi 500 milliárd forintot fizettek ki a munkáltatók ebben a formában az alkalmazottaiknak. Ugyanakkor nem biztos, hogy a módosítástól várt 55 milliárd forint valóban befolyik majd az államkasszába, mivel a munkáltatók egyszerűen megszüntethetik a béren kívüli juttatásokat, ha túl drágának találják őket, így az adóbevétel is csökkenni fog – jegyezte meg a társelnök. Nem beszélve arról, hogy például az üdülési csekk vagy az étkezési utalvány több iparágra is jó hatással van.
A rehabilitációs hozzájárulás mértékének háromszorosára, a jelenlegi éves, egy főre jutó 177 600 forintról 532 800 forintra emelése is szóba került. – Ez a változás azon túl, hogy többletterhet jelent a vállalkozások számára, nem szolgál másra, mint a költségvetési bevételek szaporítására. A csökkent munkaképességű emberek foglalkoztatását ugyanis csupán büntetéssel nem lehet ösztönözni – jegyezte meg a társelnök.
Vadász György az adócsomag egészét tekintve csalódását fejezte ki, és elmondta: – Másfél éve készülünk az elavult adórendszerünk reformjára, de a 2009-es csomag a problémák többségére nem kínál valós megoldásokat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.