Végső csapást mérnek a kis oktatási intézményekre

A Magyar Nemzet hetek óta számol be a szeptembertől életbe lépő, falusi iskolák kivégzésére irányuló lépésekről, a végső csapás azonban most következik: a közoktatási törvény értelmében az új tanévtől nem működhetnek önállóan a nyolc évfolyamnál kevesebbet működtető általános iskolák. A fenntartóknak két napjuk van arra, hogy a bezárás elkerülése érdekében külön engedélyt kérjenek a tárcától, de ha azt nem kapják meg, akkor év közben zárhatnak be az iskolák.

2008. 09. 05. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Utolsó, vélhetőleg halálos csapást mér az oktatási tárca a falusi kis iskolákra. A közoktatási törvény módosítása értelmében idén szeptembertől nem működhetnek tovább önállóan a nyolc évfolyamnál kevesebbet működtető iskolák. Jelenleg még mindig viszonylag sok az olyan kis falusi iskola, amely csak alsó tagozatot, vagy hat évfolyamot tud fenntartani, ám azok helyben tartásáért foggal-körömmel küzd a falu. Szeptembertől azonban már az sem számít, hogy van-e pénz és elég gyerek, az iskolákat mindenképpen össze kell olvasztani egy másikkal, vagy be kell zárni. A jogszabály ráadásul csak azokat a hetedik és nyolcadik évfolyamokat fogadja el önálló osztályként, amelyekben a gyerekek száma eléri a maximális létszám (30 fő) ötven százalékát. Ez azt jelenti, hogy azok az intézmények sem működhetnek tovább önállóan, amelyeknél van nyolc évfolyam, de a végzősöknél viszonylag kevés a gyerek.
Az oktatási minisztérium látszólag adott egy utolsó esélyt: azok az önkormányzatok, amelyek nem teljesítették a követelményeket, és nem zárták be, vagy nem olvasztották bele egy másik település iskolájába saját intézményüket, még két napig, augusztus 29-ig kérelemmel fordulhatnak a tárca háttérintézményeként működő Oktatási Hivatalhoz (OH), hogy adjon ki külön engedélyt további működésükhöz. Az OH-nak harminc napja van arra, hogy elbírálja a kérelmet, a határidőt további egy hónappal meghosszabbíthatja. A kérvények elbírálását illetően nem sok jót ígér, hogy a hatóság a döntéshez bekéri az érintett település demográfiai mutatóit, az adott település iskoláskorú gyermekeinek számát, és azt is, hogy hány diák jár más településre tanulni. A kérelemhez csatolni kell azt az együttműködési megállapodást is, amelyben egy másik település iskolája vállalja, hogy kötelezően átveszi a felsőbb évfolyamokra az érintett intézmény diákjait. Az eljárási huzavona hónapokig is eltarthat, mivel nem számít bele a 30+30 napos eljárási időbe, ha az OH hiánypótlást kér, és a kedvezőtlen döntés ellen az iskola is fellebbezhet. Így várhatóan csak a tanév kellős közepén derül ki, hogy az érintett diákok, maradhatnak-e jelenlegi iskolájukban, vagy máshová kell járniuk.
Vezércikk a 7. oldalon

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.