Amerikai kudarc

Sikertelen az Egyesült Államok vezette háborús gépezet az al-Kaida megállítására, vélik egy brit felmérés résztvevői. A BBC által feltett kérdésre 30 százalék úgy válaszolt, a terrorizmus elleni háború erősítette a multinacionális terrorhálózatot, 29 százalékuk szerint pedig semmilyen hatása nem volt a törekvéseknek Oszama bin Laden szervezetére.

2008. 10. 09. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Persze az al-Kaida győzelme sem tűnik egyértelműnek, 49 százalék vélte úgy, hogy sem Amerika, sem a terroristák nem nyertek, 22 százalék szerint Washington áll nyerésre, s csak 10 százalék gondolta úgy, hogy az al-Kaida kerekedett felül. Világszerte 22 százalék állította azt, hogy az amerikai lépések gyengítették az al-Kaidát, az Egyesült Államokban viszont 34 százalék gondolta ezt így. A 23 országban 24 ezer ember részvételével végzett kutatásban Egyiptomon és Pakisztánon kívül mindenütt elutasították az al-Kaidát. Igaz, ez a két ország fájó pont lehet az Egyesült Államoknak, minthogy mindkettő stratégiai szövetségese, utóbbi területén és közvetlen szomszédságában folyamatosak a harcok az al-Kaidához kötődő fegyveresekkel, mégis mindössze 19 százaléknak volt rossz véleménye a hálózatról. Sőt, a 2001 óta folyó háborúk eredménye annyi, hogy sokak szerint az Afganisztán és Pakisztán közötti törzsi területen bujkál az al-Kaida vezetése, ám közelebb nem sikerült kerülni hozzájuk. Valószínűleg sokat rontott az al-Kaida megítélésén az amerikai hadsereg népszerűségének csökkenése, amely elsősorban a pakisztáni területre többször betörni próbáló NATO-katonák számlájára írandó. Az amerikaiaknak nehézséget jelent a terrorhálózat tagjainak nyomára bukkanni, minthogy a sokat emlegetett pakisztáni–afganisztáni határövezetben a tálib mozgalom és az al-Kaida a szakértői vélemények szerint együttműködik.
Az al-Kaida „márkavédjegy” azonban működik, bár a szeptember 11-i eseményeket követő néhány évhez képest nagyon visszaszorult. A BBC-felmérés szerint a megkérdezettek mindössze négy százaléka mondta, hogy „soha nem hallott az al-Kaidáról”, ez pedig igen jó arány lenne egy termék esetében. Elemzők arra mutatnak rá, hogy a terrorizmus elleni háború jelentette publicitás következtében boldog-boldogtalan fegyveres is magát „al-kaidásnak” nevezi, pedig soha semmilyen kapcsolata nem volt Oszama bin Ladennel vagy annak elvtársaival.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.