Békedíj Koszovóért

Martti Ahtisaari volt finn államfő, a koszovói megállapodás atyja kapta idén a Nobel-békedíjat. A veterán béketárgyaló „a nemzetközi konfliktusok megoldásáért több kontinensen és több mint három évtizeden át tett fontos erőfeszítéseiért” kapta az elismerést, s nem kizárólag Koszovóért, húzta alá a döntőbizottság.

2008. 10. 21. 13:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Martti Ahtisaari évtizedeken át folyamatosan tárgyalt világszerte konfliktusok főszereplőivel. Nevéhez a legutóbbi eseményt, a koszovói megállapodást kötik a legtöbbször, de a finn politikus-diplomata Namíbia függetlenségénél is bábáskodott, az indonéziai Aceh tartomány elszakadásáért küzdőket lecsillapította, az északír Ír Köztársasági Hadsereg (IRA) fegyverzetleszerelését ellenőrizte, s az ENSZ különmegbízottjaként az Afrika szarvát érintő humanitárius krízis kezelésével is foglalkozott. Ez utóbbi ugyan egyértelműen kudarc, ahogy a béketárgyaló politikai karrierje sem volt felhőtlen. Bár 1994-től 2000-ig Finnország államfője volt, nem volt igazán népszerű, így az ezredfordulón már teljesen a nemzetközi diplomáciai tevékenységére koncentrálhatott. Ő maga a namíbiai függetlenséghez vezető tárgyalássorozatot tekinti legfőbb sikerének, ám a legtöbben Koszovó kapcsán hallhattak róla. Nem is meglepő, hogy a norvég Nobel-bizottság döntését követően a társaság titkára, Geir Lundestad leszögezte, a koszovói függetlenségnek nincs alternatívája. Világszerte méltatták Ahtisaari munkáját, ugyanakkor Szerbia moszkvai nagykövete, Broniszlav Milosevics, a volt jugoszláv elnök fivére szerint a „Nobel-díjat nemritkán használják fel politikai célok érdekében, s ez egy ilyen eset”. Az MTI szerint az Eho Moszkvi rádió műsorában több elemző is arról beszélt, hogy Ahtisaari koszovói rendezésre vonatkozó terve végül sikertelennek bizonyult, s legalábbis furcsa, hogy elnyerte a Nobel-békedíjat.
A hagyományoknak megfelelően nem derült ki, hogy kiket utasított maga mögé Ahtisaari a 197 jelölt közül, de folyosói pletykák alapján valószínűsíthető, hogy a zimbabwei ellenzék vezéralakja, Morgan Tsvangirai és a francia– kolumbiai Ingrid Betancourt rajta volt a jelöltek listáján.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.