Csodára várva

2008. 10. 24. 19:09
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Lesz-e valaha megegyezés a legnagyobb palesztin politikai formációk között? Mivel a Közel-Kelet olyan hely, ahol kizárólag csodák alapján lehet politizálni, így akár ez is megtörténhet, de valószínűtlen, hogy ez a közeljövőben sikerülhet.
Más ugyanis a célja a Fatahnak és a Hamásznak. Túl rég volt már 1948, Izrael megalakítása, s 1967, Ciszjordánia megszállása is. A nemzetközi közösség valójában soha nem lépett föl egységesen a palesztinok jogai védelmében, a palesztin elit pedig szép lassan beletanult a megszállás alatti vezetés trükkjeibe. Az ideák követése nem működik egy emberöltőn keresztül, főként ha az látszik, hogy egyetlen kitűzött célt sem sikerült elérni. A Palesztin Felszabadítási Szervezet évtizedeken át jól végezte a feladatát mint a palesztin nép képviselete, azonban belefásult a harcba, a vezetők megkötötték saját kis üzleteiket az izraeliekkel, s egyre kevésbé küzdöttek a lakosság érdekeiért.
A Hamász erre adott válaszként jött létre harsány iszlamista programmal, megalkuvást nem tűrő politikusokkal az élén. A Fatah elismeri Izraelt, de a Hamász soha nem tenne ilyet. A Fatah ragaszkodik ahhoz, hogy ő profi politikusai irányítsák az „országot”, s ne a senki által el nem ismert radikálisok, egységfrontot akar létrehozni, hogy kvázi új lapot nyisson az ezerszer is teleírt könyvben. A Hamász ebbe akár bele is menne, de a Gázai övezetről nem akar lemondani, ahogy Mahmúd Abbász palesztin elnökben sem bízik. A Fatahnak viszont szüksége van Gázára, ha a palesztin egységet komolyan veszi, a másfél milliós Földközi-tengeri partvidék nélkül Palesztina nem létezik. A gázai lakosság sokkal inkább a Hamásznak hisz, mint a Fatah korrupt hivatalnokainak, s a fegyverek is a Hamász kezében vannak.
Minden tárgyalás csak az időhúzást célozza. Az esetleges megállapodás egy egységkormány létrehozásáról azonban egyértelmű jele annak, hogy valaki a háttérben megvásárolta a tűzszünetet. Ez lehet Szíria, Egyiptom vagy Szaúd-Arábia is, de legfőképp az utóbbi. Ők eredményeket akarnak, s egyre fogy a türelmük, pedig tudni lehet, hogy Izraelnek áll legkevésbé érdekében a palesztin politikai egység, s a vele a tárgyalások még el sem kezdődtek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.