Egyelőre nem lesz új titoktörvény

Várhatólag nem születik új törvény a minősített adatok védelméről, amelyet a Fidesz és az SZDSZ is elutasít. Az új javaslat továbbra sem veszi figyelembe a kiszivárogtatásnál a közérdeket, a hatalom pedig nemzetbiztonságilag kockázatos személyeket is magas, titokgazdai pozícióba emelhetne. Egyelőre csak annyi biztos: marad a jelenlegi szabályozás, a Fidesznek ugyanis a legminimálisabb bizalma is elfogyott Szilvásy György iránt az elmúlt években végzett ténykedése miatt.

2008. 10. 13. 18:36
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

T öbbek között a jelenlegi elavult szabályozás és a NATO, valamint az EU által elvárt normák miatt van szükség az úgynevezett titoktörvény módosítására. Két éve még viszonylagos konszenzus alakult ki az indítványról, ám a kormány azóta tovább módosította a jogszabálytervezetet, az ellenzéknek pedig a legminimálisabb bizalma sincsen meg a törvényjavaslatot benyújtó Szilvásy György, illetve a Nemzetbiztonsági Hivatal vezetése felé. Még az is elképzelhető, hogy a titoktörvénynek a feles többséget igénylő rendelkezései sem mennek át a késő őszi parlamenti végszavazáson. Az garantálható, hogy a kétharmados nemzetbiztonsági törvény módosítása – ez is szükséges az új törvény elfogadásához – nem kapja meg a szükséges támogatást.
Az államtitokról és a szolgálati titokról szóló hatályos törvény egyébként nemcsak a szakma, hanem a jogvédők szerint is felülvizsgálatra szorul. Ugyanakkor az új törvénytervezet is tartalmaz kifogásolható, a jogvédők szerint antidemokratikus passzusokat. Ugyan már különbséget tesz a titokgazdák és a civilek – például újságírók – felelőssége között, de utóbbiak büntethetőségét a jelenlegi szabályozáshoz hasonlóan továbbra sem zárja ki. A javaslat alapján szándékos titoksértés esetén még mindig bíróság elé állíthatnák az egyébként vétlen szivárogtatókat is, a bíróság pedig nem vizsgálhatná, milyen mértékben szolgálta a közérdeket a nyilvánosságra került információ. Az SZDSZ ez utóbbi miatt nem fogadja el a Szilvásy által benyújtott javaslatot, s azt szeretné, ha a közérdekű dokumentumok titkosítása csak kivételes esetben történhetne meg.
A Fidesz ugyan ennél konzervatívabban áll hozzá a jogszabályhoz, ám mint Demeter Ervin lapunknak fogalmazott: elfogadhatatlan, hogy egyes titokgazdák kinevezésénél – fontos állami pozícióknál – a megbízó – például a kormány tagjai – még abban az esetben is mérlegelhet a kinevezéseknél, ha nemzetbiztonsági szempontokból kockázatosnak tűnik az adott személy kinevezése.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.