Nem vádaskodni kell, félre kell tenni a pártpolitikai küzdelmeket, mivel a jelenlegi helyzetben a politikusoknak felelősségversenyt kell folytatni – hangoztatta tegnap a parlamentben Gyurcsány Ferenc. A miniszterelnök tegnap két ízben szólalt fel Lendvai Ildikó (MSZP) és Boross Péter (MDF) szavaira reagálva. A kormányfő a mindkét politikus által elmondottakat nagyra értékelte. Az MSZP frakcióvezetője szerint három tekintetben is előrelépés történt a szombati nemzeti csúcson, képesek voltak a közös gondolkodásra, világossá tették a különböző álláspontokat, valamint továbbvihető javaslatokat fogalmaztak meg. A Fideszt bírálva Lendvai Ildikó kijelentette: ha gigantikus megszorításnak nevezi az ellenzéki párt, hogy jövőre csak szeptembertől emelkedik a családi pótlék, akkor galaktikus megszorításnak tekinthető az Orbán-kormány alatt tapasztalt eljárás is, amikor egyáltalán nem emelték ezt a juttatást. Boross Péter arról beszélt, hogy a közszférában az elbocsátások helyett inkább a bérköltséget csökkentse a hatalom. – Nem engedhetünk meg további egyensúlyzavarokat a pénzpolitikában, legyen annyi bátorsága a hatalomnak, mint 1932-ben Károlyi Gyula kormányának volt: nem elbocsát, hanem csökkenti a javadalmazást – fogalmazott. Gyurcsány Ferenc válaszában többek között azt mondta: milyen nagyszerű lenne, ha más ellenzéki politikusok is Boross Péter bölcs felelősségvállalásával és mértéktartásával tekintenének erre a válságos időszakra. Hozzátette: több területen inkább növelni kellene a foglalkoztatottak létszámát, ilyen például a rendőrség vagy az egészségügyi dolgozók, nővérek állománya. A kormányfő óvatosságra intett a közszférában a nemzeti csúcson is többek által sürgetett újabb leépítésekkel kapcsolatban.
Harrach Péter (KDNP) arra hívta fel a figyelmet, hogy Gyurcsány Ferenc rendkívül jó színész, most éppen a válságmenedzser szerepét osztotta magára. Alapvetően elhibázottnak nevezte a kormány korábbi és jelenlegi gazdasági és társadalompolitikáját. Mint fogalmazott: az új költségvetés tervezete alapján hatvanmilliárd forinttal csökken a családok támogatása, 65 milliárddal pedig a nyugdíjasoké, s mindehhez hozzá kell tenni, hogy egyszázalékos gazdasági növekedéssel és 9000 milliárd forintos hitelfelvétellel fogadta a magyar állam a hitelpiaci válságot. A szocialista bírálatokra válaszolva megjegyezte, hogy az Orbán-kormány idején emelkedtek a legrászorultabbak szociális juttatásai.
Bernáth Ildikó (Fidesz) azt kérte számon a kabinettől, hogy hol van a közszféra 13. havi illetményének és pótlékainak a fedezete. Szerinte nem kérheti Gyurcsány Ferenc újabb áldozatvállalásra az embereket, különösen nem a közalkalmazottakat és a köztisztviselőket, hiszen ezen a területen már több tízezer állás szűnt meg az elmúlt években, az egészségügyi dolgozók, a tűzoltók és a szociális gondozók régóta létbizonytalanságban élnek. Emlékeztetett a kormány azon vállalására, hogy idén a közszférában dolgozók egy öszszegben kapják meg a 13. havi fizetésüket, nem pedig a következő évre áttolva, havi részletekben. – Ennek ugyanúgy nincs meg a fedezete, mint ahogy a családi pótlék reálértéken számolt megemelésének sem – jegyezte meg Bernáth Ildikó.
Veres János pénzügyminiszter válaszában arról beszélt, hogy a fideszes politikus olyan igényeket és követeléseket fogalmazott meg, amelyekkel szemben nem tervezett lépéseket a kormány. – Éppen hogy a közszférában dolgozók helyzete a legbiztonságosabb – hangsúlyozta a pénzügyi tárca vezetője.
Így alázza meg Magyar Péter rendszeresen a nőket - videó