origo.hu
Orbán Viktor: Régi és kínzó adósságát teljesítette Magyarország
Megfigyelik Phenjant. Tevékenységet észleltek a közelmúltban egy olyan észak-koreai nukleáris létesítmény körül, ahol 2006. október 9-én Phenjan végrehajtotta első atombomba-kísérletét. A Yonhap dél-koreai hírügynökség szerint az ország északkeleti részén fekvő Punggje-ri létesítmény több pontján is füstöt észleltek. Egy dél-koreai kormánytisztviselő elmondta, Szöul megfigyelés alá vonta a kérdéses észak-koreai nukleáris létesítményt. (MTI)
Washington hosszú évek óta lobbizott, hogy India – dacára annak, hogy nem írta alá az atomsorompó-egyezményt – részt vehessen a nukleáris technológiák és anyagok piacán, ráadásul a képviselőház a múlt hét végén már áldását adta a szerződésre. Az aláírást követő második napon Condoleezza Rice amerikai külügyminiszter Újdelhibe utazik, hogy találkozzon ipari és kereskedelmi mogulokkal, egyeztessen a következő lépésekről. A 123 néven elhíresült szerződés lehetőséget ad az amerikai cégeknek az indiai atomszektorban való részvételre, s valószínűtlen, hogy az utolsó pillanatban visszamondják, miközben India mások előtt is megnyitja a kapukat. Elsősorban Franciaország kíván a feltöretlen területből kihasítani magának jókora darabot, de Oroszország is ugrásra készen várakozik.
Akárhogy is történik, a franciák mindenképp előnyben vannak az amerikaiakkal szemben. Manmohan Szingh indiai miniszterelnök ugyanis a hét végén Párizsban járt, a nukleáris ügyekben mindig élen járó franciák pedig tárt karokkal fogadták az üzleti lehetőséget. India befogadása a nemzetközi nukleáris közösségbe most történt meg a párizsi aláírással, amely az atomenergia békés célú hasznosításáról szóló szerződés alját díszíti. A megállapodás értelmében Franciaország és India számos területen együtt fog működni a jövőben, így például Újdelhi nukleáris fűtőanyagot importálhat majd Franciaországból. A cél egyértelműen békés, annak ellenére, hogy Franciaországnak és Indiának is régóta van atomfegyvere. India a jövőben tervezi francia és német technológiájú atomreaktorok építését, amely területen a francia Areva a piacvezető. Indiai gyáriparosok már korábban jelezték: francia vállalatok húszmilliárd euró értékben kívánnak az atomenergetikai iparágban tizenöt évre szerződést kötni Indiával.
A franciákkal való tárgyalás egyúttal az Európai Unió soros elnökével való egyeztetést is jelenti, így India és az unió kapcsolata is elmélyülni látszik. Az unió és India közötti hét eleji marseille-i tárgyaláson részt vett José Manuel Barroso bizottsági elnök és Javier Solana, a huszonhetek kül- és biztonságpolitikai főképviselője is. Az EU India legkomolyabb külföldi partnere, míg fordítva a lelkesedés kissé csekélyebb: India csak a kilencedik helyen áll az unió kereskedelmi listáján. Ezt az aránytalanságot korrigálandó a jövőben, talán még az idén alá fogják írni a szabadkereskedelmi megállapodást, az egyeztetést pedig felgyorsítják ebben az ügyben.
A kérdéses pontokat a jövendő együttműködés kapcsán a harci fejlesztések jelentik. India 1974-es nukleáris kísérlete óta nem vehet részt a nemzetközi együttműködésben, mivel civil atomprogramját fedésként használva hozott létre nukleáris fegyvert. A mostani egyezmények megkötése során India hangoztatta, joga van nukleáris tesztekre a jövőben is.
Orbán Viktor: Régi és kínzó adósságát teljesítette Magyarország
Atomfegyvereket kaphat Ukrajna Amerikától?
A legokosabb 5 százalékba tartozol, ha hét pontot elérsz ezen a teszten
Megszületett Európában az első vámmentes kínai elektromos autó
Kate Cassidy nem bírta nézni, hogy Liam Payne drogozik: ultimátumot adott neki
Kimozdult a patthelyzetből a donyecki frontvonal
Rácz Andriska, a szakértő
Szuper áron kínálja a Lidl a dubai csoki alapanyagait, otthon te is könnyen összeállíthatod
Újabb hanganyag: pénzügyi káosz a Tiszánál, Magyar két kézzel szórja a milliókat
Hónapokra magára hagyta édesanyját egy férfi, végül holtan találta meg tavaly karácsonykor
Egy demens vénember jól szórakozik
Egyszerre két vonat szakított szét egy autót ez egyes vonalon
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.