Kereskedelmi flották végveszélyben

Hét NATO-hadihajó érkezett Afrika szarvához, hogy segítsen a szomáliai felségvizeken elharapódzott kalózkodás ellen védekezni. Szomália ugyanis képtelen kezelni a helyzetet. Ez nem is furcsa egy olyan ország esetében, amely gyakorlatilag csak a földrajzi atlaszok szerint létezik.

2008. 10. 31. 19:56
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szomália zászlaja egy fakókék alapon látható fehér ötágú csillag. Amely tulajdonképp semmit sem jelent, hiszen senki sem néz fel erre a lobogóra nemzeti emelkedettséggel, az állam csak hivatalosan létezik. Gyakorlati értelemben az ország három részből áll, az északi Szomáliföldből, a középső Puntföldből, valamint a déli részből, amely a jelenlegi, ideiglenesen működő szomáliai kormány által ellenőrzött terület. Az északi terület 1991-es kikiáltása óta a maga útját járja, gyakorlatilag független, Hargeisa városában működő, többpárti kormánnyal, általános választásokkal, saját pénznemmel és belpolitikai viszályaival. Szépséghibája a valóban működő Szomáliföldnek, hogy egyetlen ország sem ismeri el függetlenségét.
Szomáliában az 1969-es államcsíny óta káosz uralkodik. A felülről támogatott átmeneti irányítószerv folyamatos harcban áll a vidék lakosságát magának megszerző Egyesült Iszlám Törvényszékekkel (ICU). Az ICU 1993. és 2006. között viszonylag működőképes államot hozott létre az államon belül. A főváros, Mogadisu is hozzájuk tartozott, a törvénykezés és igazságszolgáltatás a saríja alapján történt. 2006-ban azonban újra kitört a belháború. Ezúttal a Szövetség a Béke Visszatéréséért és a Terrorizmus Megállításáért (ARPCT) nevű közösség és az ICU között lángoltak fel az indulatok. A hosszú nevű csoport egy része az átmeneti kormány tagja is volt, s szinte nyíltan élvezték az Egyesült Államok támogatását, mivel az ICU Washington szerint az al-Kaida embereinek nyújt menedéket. Az ARPCT 2006 júniusára elfoglalta Mogadisut, majd az az iszlám szövetség visszaszerezte. A harcokba ekkor csatlakozott be Etiópia az átmeneti kormány támogatójaként, sőt a szomáliai kabinet tagjai a szomszédos országban tartózkodnak ma is. A harcok két éve folyamatosak, Etiópia és az átmeneti kormány mellett az Egyesült Államok is beavatkozott, az ICU-t pedig visszaszorították.
A hatalmi harc eredménye egy tökéletesen működésképtelen állam, ahol csak a törzsi kapcsolatokon keresztül működik valamilyen szintű államigazgatás. A lakosság többsége nem támogatja az ideiglenes kormányt, ám csak ennek van nemzetközi elismertsége. A kalózok nagy része természetesen szintén a harcokat finanszírozza rabló hadjáratai nyereségéből. Egy brit felmérés szerint az idén kifizetett 30 millió dolláros váltságdíjból legalább 18 millió jutott a háborús költségekre.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.