Szomália zászlaja egy fakókék alapon látható fehér ötágú csillag. Amely tulajdonképp semmit sem jelent, hiszen senki sem néz fel erre a lobogóra nemzeti emelkedettséggel, az állam csak hivatalosan létezik. Gyakorlati értelemben az ország három részből áll, az északi Szomáliföldből, a középső Puntföldből, valamint a déli részből, amely a jelenlegi, ideiglenesen működő szomáliai kormány által ellenőrzött terület. Az északi terület 1991-es kikiáltása óta a maga útját járja, gyakorlatilag független, Hargeisa városában működő, többpárti kormánnyal, általános választásokkal, saját pénznemmel és belpolitikai viszályaival. Szépséghibája a valóban működő Szomáliföldnek, hogy egyetlen ország sem ismeri el függetlenségét.
Szomáliában az 1969-es államcsíny óta káosz uralkodik. A felülről támogatott átmeneti irányítószerv folyamatos harcban áll a vidék lakosságát magának megszerző Egyesült Iszlám Törvényszékekkel (ICU). Az ICU 1993. és 2006. között viszonylag működőképes államot hozott létre az államon belül. A főváros, Mogadisu is hozzájuk tartozott, a törvénykezés és igazságszolgáltatás a saríja alapján történt. 2006-ban azonban újra kitört a belháború. Ezúttal a Szövetség a Béke Visszatéréséért és a Terrorizmus Megállításáért (ARPCT) nevű közösség és az ICU között lángoltak fel az indulatok. A hosszú nevű csoport egy része az átmeneti kormány tagja is volt, s szinte nyíltan élvezték az Egyesült Államok támogatását, mivel az ICU Washington szerint az al-Kaida embereinek nyújt menedéket. Az ARPCT 2006 júniusára elfoglalta Mogadisut, majd az az iszlám szövetség visszaszerezte. A harcokba ekkor csatlakozott be Etiópia az átmeneti kormány támogatójaként, sőt a szomáliai kabinet tagjai a szomszédos országban tartózkodnak ma is. A harcok két éve folyamatosak, Etiópia és az átmeneti kormány mellett az Egyesült Államok is beavatkozott, az ICU-t pedig visszaszorították.
A hatalmi harc eredménye egy tökéletesen működésképtelen állam, ahol csak a törzsi kapcsolatokon keresztül működik valamilyen szintű államigazgatás. A lakosság többsége nem támogatja az ideiglenes kormányt, ám csak ennek van nemzetközi elismertsége. A kalózok nagy része természetesen szintén a harcokat finanszírozza rabló hadjáratai nyereségéből. Egy brit felmérés szerint az idén kifizetett 30 millió dolláros váltságdíjból legalább 18 millió jutott a háborús költségekre.
Orbán Viktor: Régi és kínzó adósságát teljesítette Magyarország