Mohácsnál győzni fogunk?

K Á R T Y A Erősebb-e egy német puskás lovas egy török szpáhinál? A helyzettől függ, de jó eséllyel igen. A hagyományos treff-káró-pikk-kőr színeket elhagyva Somogyi Márton festőművész új világot álmodott a franciakártyának, s igazi középkori hadikártyát festett, amellyel új értelmet kap minden römiparti.

2008. 10. 31. 19:56
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Magyar címer díszíti a lapokat a kőr, a szív helyett, a másik vörös színt a törökök kapták. A két fekete szín helyén a Habsburgok, valamint a lengyelek osztoznak, XVI. századi ruhában és fegyverekkel, a kornak megfelelő szereplőkkel. Az alacsonyabb lapok között koldusok és mindennapi iparosok-kereskedők vannak, feljebb gyalogos katonák, majd lovasok találhatók a lapokon, a négy figurás lapon pedig királynő, király, ász, valamint jolly joker, történetesen pap jelenik meg.
Somogyi Márton a Zsigmond és kora kiállításon látott meg egy XV. századból származó játékkártyakészletet, s ez adott ihletet egy saját hadi kártyajáték megalkotásához. Azon is udvari személyek és katonák jelentek meg a ma ismeretes, végtelenül puritán franciakártyalapokkal ellentétben. Célja az volt saját készletével, hogy az valódi XVI. századinak hasson, annak ellenére, hogy a XXI. század elején készült. A fiatal festőművész rámutatott, a „magyar kártyán” látható figurák Schiller Tell Vilmos című színpadi művének alakjai, így olyan svájci hazafiak, akik harcolnak az elnyomó osztrákok ellen, és a mű 1827-es kolozsvári bemutatója után terjedt el egész Magyarországon. A Somogyi-féle kártyapakli a XVI. század jellemzőit viseli magán, hiszen akkor a török hazánk legnagyobb részét megszállva tartotta, míg az osztrákok nagy támaszaink, egyben nagy gáncsolóink is a török elleni harcban. Így adódott a három szín. No de miért lengyel a negyedik? „Alapvetően nemzeti szimpátia alapján választottam őket. Lehettek volna szerbek is, de mivel ők is török elnyomás alatt voltak, ráadásul a lengyelekkel Báthory István révén közös királyunk is volt, így egyértelmű volt a választás” – magyarázta az alkotó.
A lapok mindegyike egyedi munka, a készítő mindegyik figurát külön-külön festette meg korabeli képek alapján, eredeti források tanulmányozásával. Elmondta, arra törekedett, hogy mindegyik alak saját népének ruháiban, esetlegesen egy-egy híresebb festményről ellesett mozdulattal jelenjen meg, s az elkészült 56 lap így teljes mértékben korhűnek tekinthető, olyannyira, hogy oktatási segédeszköznek is kiváló. Somogyi három segítővel dolgozott, akik a korabeli viseletekben és a mindennapi élet jellegzetességeivel kapcsolatban adtak tanácsokat, emellett segítettek megállapítani a tisztségek alá-fölé rendeltségi viszonyát.
A kártyát jelenleg a festő magánkiadásában lehet megvásárolni a www.somogyimarton.hu honlapon, de a közeljövőben a Piatnik ki fogja adni hagyományos méretben a Charta Bellica elnevezésű hadikártyát. A kártyagyártó óriás ragaszkodott a hagyományos kártyaszínekhez, így rá fog kerülni a kőr a magyarokra, de a készítő szerint a festett képeket számítógéppel módosítani lehetett annyira, hogy nem rontja el a különleges élvezetet.
Somogyi Márton nemcsak festi a kártyákat, hanem használja is, hiszen tagja egy huszár hagyományőrző egyesületnek, rendszeresen jár bemutatókra. „A sátorozás idején, amikor a tábortűz mellett borozunk, a lovak pedig legelésznek a közelben, sokszor kártyázunk vagy kockázunk, mint egykor a katonák. Ehhez pedig épp kapóra jött ez a kártya” – mondta Somogyi Márton.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.