Mozlim vezető Rotterdamban

Ahmed Aboutaleb személyében először kerül mozlim Rotterdam városának élére. A kamaszkorában Marokkóból Hollandiába bevándorolt Aboutaleb a jelenlegi kormány szociális és foglalkoztatási miniszterhelyettese, elkötelezett munkáspárti politikus, s gyakorló mozlim.

2008. 10. 27. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem meglepő, hogy Rotterdamban lett elsőként mozlim polgármester Hollandia városai közül, hiszen a több mint félmilliós lakosság fele nem holland származású, a városlakók negyede pedig mozlim. Ahmed Aboutaleb magát elsősorban munkáspárti politikusnak tartja, aki néhány radikálisabb, a marokkói mozlim identitást előtérbe helyezni kívánó gondolkodó szerint túlságosan is holland, a fehér többség néhány tagja szerint viszont igencsak határozottan mozlim. A De Telegraaf egyik 2004-es cikke szerint a politikus is rajta van a radikálisok halállistáján. Elemzők általában úgy tartják, Aboutaleb főként pártja érdekeit tartja szem előtt, kettős holland–marokkói identitása van, amelynek alapján támogatja a békekezdeményezéseket a Közel-Keleten, ám egyúttal az amszterdami polgármester, a liberális zsidó Job Cohen helyettese volt korábban. Cohen elsőként gratulált párttársának kinevezéséhez. Aboutaleb nem választás útján, hanem pártja kijelölése révén kerül a második legnagyobb holland város polgármesteri székébe. Az Algemeen Dagblad közvélemény-kutatása alapján nem őt, hanem Nebahat Albayrak igazságügyminiszter-helyettest szerették volna a rotterdamiak városuk élére, aki török származású, munkáspárti, és szintén mozlim.
Nem ő az első, aki befolyásos szerepet kapott a nyugat-európai közéletben, s politikai pályára lépett mozlim létére egy szekuláris, hagyományosan liberális, ám alapvetően keresztény országban, de mindenképp mérföldkőnek tekinthető fellépése polgármesteri megbízatása okán. Franciaországban Rachida Dati igazságügy-miniszter képviselheti az iszlámot, ám az algériai apától és marokkói anyától származó politikus magát francia származású francia nőnek tartja. Nagy-Britanniában teljesen másképp kezeli a helyzetet Lord Ahmed, a Lordok Háza egyetlen mozlim tagja. Ő eskütételekor a Koránra helyezte kezét, s nagy figyelemmel kíséri a mozlim kisebbség beilleszkedési nehézségeit a királyságban, bírálva Salman Rushdie író lovaggá ütését. A tapasztalat azt mutatja, hogy a politikai életbe belekóstoló bevándorlók továbbra is nagyon kevesen vannak a lakosságon belüli számarányukhoz képest, s vallási-kulturális identitásukat általában alárendelik a pártérdekeknek, hiszen ezt is várja el tőlük a politikai közeg, amely befogadta őket.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.