Tizenhét ember meghalt, további 14 megsebesült, amikor autóba rejtett pokolgép robbant szombaton Szíria fővárosában. A merényletet egy csoport vagy állam sem vállalta, s a szíriai hatóságok sem vádoltak meg senkit, ám Válid Muallam külügyminiszter New Yorkban kijelentette, hogy Izrael vezeti azoknak a listáját, akiknek érdekében állt az ilyen cselekmények végrehajtása. Az autó egy olyan úton állt, amelyen síita zarándokok is elhaladhattak, nagyon közel egy általános iskolához, amely – szabadnap lévén – üres volt, de erre jártak az utasok a damaszkuszi nemzetközi repülőtér felé is. Egy terrorizmus-szakértő a növekvő síita–szunnita ellentét eredményének tartja a robbantást, amely elsősorban Irán szíriai befolyásának szólt, mások a Szíriában betiltott radikális csoport, a Mozlim Testvériség művének vélik. A nyolcvanas években ez a szervezet több merényletet is végrehajtott Szíriában.
Szíriában azóta nagyon ritkák a robbantásos merényletek, mivel Basár el-Aszad elnök rendszere szigorúan felügyeli a rendzavarásokat, és kíméletlenül leszámol ellenségeivel. Az elmúlt kilenc hónap során ugyanakkor két hasonló eset is történt. Februárban Imad Mugnijét, a Hezbollah száműzetésben élő egyik vezetőjét ölték meg egy autóbombával, akkor Izrael tagadta részvételét az ügyben, mindazonáltal Tel-Aviv és Washington egyaránt örömét fejezte ki a terrorista halála kapcsán. A múlt hónapban Muhammad Szulejman dandártábornokot ölték meg a tengerparti Tartusz városánál egyetlen fejlövéssel. A támadókat nem fogták el, de többen láttak egy motorcsónakot távozni Szulejman jachtjától. A katonai vezető Basár el-Aszad közeli bizalmasa volt, s a gyanú szerint SA-8 Osza típusú, orosz fejlesztésű rakétarendszereket akart eladni a Hezbollah síita gerillaszervezetnek, amellyel a csoport légvédelme nagyon megerősödött volna. Szulejman volt emellett a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség kapcsolattartó személye is a szíriai kormány mellett, s a bécsi székhelyű ENSZ-szervezet vezetője úgy vélte, Damaszkusz Szulejman halála miatt nem tud elégséges információt adni az al-Kibar melletti állítólagos nukleáris központról, amelyet tavaly szeptemberben izraeli gépek lebombáztak.
Csillagok a Negev felett. Nem szabott ki az ENSZ Biztonsági Tanácsa újabb szankciókat Iránra annak nukleáris programja miatt, ám felszólította korábbi vállalásainak betartására. A Teherán elleni intézkedések fő támogatója, az Egyesült Államok azonban légvédelmi radart és 120 katonát telepített az izraeli Negev-sivatagba. A radar állítólag 2000 kilométerről felfedezi az ellenséges rakétákat. (S. L. S.)
Napi balfék: Bud Spencer tanácsai a diszkójampinak