Rejtélyes merénylet Szíria fővárosában

2008. 10. 09. 11:52
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tizenhét ember meghalt, további 14 megsebesült, amikor autóba rejtett pokolgép robbant szombaton Szíria fővárosában. A merényletet egy csoport vagy állam sem vállalta, s a szíriai hatóságok sem vádoltak meg senkit, ám Válid Muallam külügyminiszter New Yorkban kijelentette, hogy Izrael vezeti azoknak a listáját, akiknek érdekében állt az ilyen cselekmények végrehajtása. Az autó egy olyan úton állt, amelyen síita zarándokok is elhaladhattak, nagyon közel egy általános iskolához, amely – szabadnap lévén – üres volt, de erre jártak az utasok a damaszkuszi nemzetközi repülőtér felé is. Egy terrorizmus-szakértő a növekvő síita–szunnita ellentét eredményének tartja a robbantást, amely elsősorban Irán szíriai befolyásának szólt, mások a Szíriában betiltott radikális csoport, a Mozlim Testvériség művének vélik. A nyolcvanas években ez a szervezet több merényletet is végrehajtott Szíriában.
Szíriában azóta nagyon ritkák a robbantásos merényletek, mivel Basár el-Aszad elnök rendszere szigorúan felügyeli a rendzavarásokat, és kíméletlenül leszámol ellenségeivel. Az elmúlt kilenc hónap során ugyanakkor két hasonló eset is történt. Februárban Imad Mugnijét, a Hezbollah száműzetésben élő egyik vezetőjét ölték meg egy autóbombával, akkor Izrael tagadta részvételét az ügyben, mindazonáltal Tel-Aviv és Washington egyaránt örömét fejezte ki a terrorista halála kapcsán. A múlt hónapban Muhammad Szulejman dandártábornokot ölték meg a tengerparti Tartusz városánál egyetlen fejlövéssel. A támadókat nem fogták el, de többen láttak egy motorcsónakot távozni Szulejman jachtjától. A katonai vezető Basár el-Aszad közeli bizalmasa volt, s a gyanú szerint SA-8 Osza típusú, orosz fejlesztésű rakétarendszereket akart eladni a Hezbollah síita gerillaszervezetnek, amellyel a csoport légvédelme nagyon megerősödött volna. Szulejman volt emellett a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség kapcsolattartó személye is a szíriai kormány mellett, s a bécsi székhelyű ENSZ-szervezet vezetője úgy vélte, Damaszkusz Szulejman halála miatt nem tud elégséges információt adni az al-Kibar melletti állítólagos nukleáris központról, amelyet tavaly szeptemberben izraeli gépek lebombáztak.

Csillagok a Negev felett. Nem szabott ki az ENSZ Biztonsági Tanácsa újabb szankciókat Iránra annak nukleáris programja miatt, ám felszólította korábbi vállalásainak betartására. A Teherán elleni intézkedések fő támogatója, az Egyesült Államok azonban légvédelmi radart és 120 katonát telepített az izraeli Negev-sivatagba. A radar állítólag 2000 kilométerről felfedezi az ellenséges rakétákat. (S. L. S.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.