Viszonylag ismeretlen politikusokat választott kormánya tagjainak Aszo Taro, Japán új miniszterelnöke, amely azt is jelenti, hogy valójában választási kabinetről van szó. A szigetország ugyanis néhány hónapon belül urnákhoz vonulhat – az új miniszterelnök által meghatározott időben, de legkésőbb jövő szeptemberben –, hogy eldöntse, a megtépázott tekintélyű Liberális Demokrata Párt (LDP) kapjon még egy esélyt, s tovább nyújtsa fél évszázada tartó regnálását, vagy az egyre komolyabban veendő demokrata párt az alsóházat is megszerzi magának.
Aszo Taro az erős vezető imázsát öltötte magára, aki egy személyben viszi győzelemre seregét. Ebben a csapatban van Nakagava Soicsi, aki Aszo Taro határozott nemzeti eszméit képviseli. Hatojama Kunio korábban igazságügy-miniszter volt, most belügyminiszter lett, annak köszönhetően, hogy Aszo megválasztását elnöknek ő szorgalmazta leginkább.
A barátokból álló kabinetet az ellenzék és a kormánypárt egyes képviselői is bírálták. Szakértők szerint nem véletlen a hasonlóság a 40-es és 50-es években felállított japán kabinetekkel, hiszen a most 68 éves Aszo nagyapja, Josida Sigeru akkor volt miniszterelnök, és épp ilyen kormányokat állított össze, mint most unokája, azaz a miniszterelnök az egyetlen komoly figura, az összes miniszter pedig könnyen cserélhető „csinovnyik”. A sorból csak egyetlen személy lóg ki, mégpedig Obucsi Juko, a népességnövekedésért felelős, 34 éves politikus asszony. Obucsi édesapja maga is miniszterelnök volt, most a leány a világháború óta a legfiatalabb miniszter lett. A fiatal és szép Obucsi talán segíthet az LDP-nek győzni, s nem az lesz jellemző, amelyet egy fiatalember írt a Japan Today fórumán: „Senkit nem ismerek a környezetemben, aki 70 év alatti, és érdekli a politika”.
Washington Jokoszukában. Atommeghajtású amerikai repülőgép-hordozó érkezett Jokoszuka japán kikötőbe. Az óriáshajót ünneplők mellett tüntetők is fogadták. Aszo Taro üdvözölte a hajó érkezését. A hajót 5600 főnyi legénység szolgálja ki és hetven repülőgép bevetésére alkalmas. A Pentagon a japán érzékenységre tekintettel eddig csak hagyományos maghajtású hajókat küldött Japánba, de az utolsó ilyet, a Kitty Hawkot nemrégiben kivonták a flottától. (MN)
Napi balfék: Bud Spencer tanácsai a diszkójampinak