A főjegyző nem büntet

Nem szabott ki büntetést és nem fordult a bírósághoz a működési engedély visszavonása érdekében a szabad demokrata–szocialista vezetésű fővárosi önkormányzat főjegyzője a Montessori iskola ügyében, pedig az Oktatási Hivatal szerint az intézményben súlyos törvénysértések történtek. Az iskola arról vált hírhedtté, hogy ebben az intézményben szerezte meg érettségi bizonyítványát idén Gyurcsány Ferenc fia is, a szülők szerint szabálytalan körülmények között. A miniszterelnök családi ügynek minősítette az érettségibotrányt.

2008. 11. 21. 20:06
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Három hónap után lezárult a Montessori iskolában az Oktatási Hivatal által még július végén elrendelt főjegyzői vizsgálat. A hosszúra nyúlt azonnali vizsgálat megdöbbentő eredményt hozott, ugyanis a főjegyző nem büntetett.
Valószínűleg a furcsa döntés játszott szerepet abban, hogy az ügyről nem akart tájékoztatást adni a hivatal. A Magyar Nemzet többszöri érdeklődése után, november 7-én végül annyit közölt lapunkkal a fővárosi önkormányzat oktatásügyi főosztálya, hogy befejezték az iskolában a vizsgálatot, annak eredményéről azonban nem voltak hajlandók felvilágosítást adni. Arra hivatkoztak, hogy a jelentés alapján a főjegyző dönti el, milyen lépéseket tesz. Lapunk két napon keresztül többször kereste Tiba Zsoltot, ám tárgyalásaira hivatkozva titkársága egyszer sem kapcsolta, és kérésünk ellenére visszahívást sem kaptunk tőle.
A Magyar Nemzet végül az egyik érintett szülőtől tudta meg, hogyan döntött a főjegyző. A Kovács Gézánénak írt levélben a főjegyző elismeri, hogy számos hiányosságot tártak fel az iskolában, ennek ellenére nem büntette meg az intézményt, és nem indítványozza a bíróságnál az iskola működési engedélyének felfüggesztését sem. A dokumentum szerint Tiba csak annyit kért az intézménytől, hogy a vizsgálat által feltárt hiányosságokat a szorgalmi idő első félévének végéig szüntessék meg. A határidő lejártával újból ellenőrzik az iskola működését.
Még megdöbbentőbb, hogy a főjegyző nemcsak lapunkat, de a vizsgálatot elrendelő Oktatási Hivatalt (OH) sem tájékoztatta döntéséről. Bakonyi László, az OH elnöke lapunknak kijelentette: sem írásban, sem szóban nem közölték vele az eredményt. Csupán annyit tud az ügyről, hogy időközben a Magyar Államkincstár is helyszíni ellenőrzést rendelt el az iskolában. Ők azt ellenőrzik, hogy jogosan veszi-e fel az intézmény a gyerekek után az állami normatívát. Korábban felmerült a gyanú, hogy az intézménybe kevesebb gyerek jár, mint amennyi után támogatást igényelnek, illetve elképzelhető, hogy olyanok után is a magasabb összegű, sajátos nevelési igényű gyerekek után járó pénzt veszik fel, akik nem szorulnak speciális ellátásra.
Kovács Gézáné, az iskola törvénysértő működését sérelmező szülő lapunknak leszögezte: a hatóságok időhúzása és az elképesztő döntések azt sejtetik, hogy a Montessori iskola kivételes védelem alatt áll, azt a szabálysértések sora ellenére sem lehet bezárni. Leszögezte: a miniszterelnöknek írt levelére – amelyben többek között arra várt választ, hogy miért működhet tovább a törvénysértő intézmény, és miért húzták az időt hónapokon keresztül az eljáró hatóságok – felháborító választ kapott a kormányfő megbízottjától. Ebben Kecsmár Ilona azt írta: mindenkinek a magánügye, hogy milyen iskolát választ a gyerekének, ezért Gyurcsány apukán sem lehet számon kérni családi motivációit. Emlékezetes: az alapítványi iskolába járó diákok szülei júniusban azért fordultak az OH-hoz, mert szerintük sorozatos törvénysértések történtek az iskolában, és a tanárok kivételeztek az érettségin Gyurcsány Ferenc miniszterelnök fiával. Gyurcsány gyereke két tantárgyból egy, egy harmadikból pedig fél órával tovább írhatta a dolgozatot, mint a többiek, ráadásul a pluszidőt különteremben tölthette el.
A szülők az iskola működésének felülvizsgálását, valamint az érettségi vizsgaeredmények érvénytelenítését kérték a hatóságtól.
A Hiller István alá tartozó Oktatási Hivatal elismerte az iskolában és az érettségin elkövetett szabálytalanságokat, és a maximálisan kiszabható egymillió forintos pénzbüntetést rótta ki az iskolára, valamint vesztegetés miatt büntetőfeljelentést tett a Fővárosi Főügyészségen, mert a gyanú szerint a tanárok pénzért jobb osztályzatokat adtak a gyerekeknek. Ezen kívül arra kérte a főjegyzőt, hogy azonnal vizsgálja felül az iskola működési engedélyét.
Az érettségi eredményeket mégsem semmisítette meg, mondván, hogy az ottani hibák csak nagyon kis mértékben befolyásolhatták a végeredményt, így a bírság kiszabásánál figyelembe vették azokat, a bizonyítványokat azonban nem vonták vissza. Csekély mértékű szabálytalanságnak számított például, hogy olyanok is ültek a vizsgabizottságban, akiknek nem volt meg az ehhez szükséges képesítésük. Az is előfordult, hogy egy diáknak véletlenül egyes helyett kettest írtak be. Az ügyészség joghézag miatt elutasította a vesztegetés miatt tett feljelentést, mivel a törvény szerint csak állami iskolában számít bűncselekménynek a dolgozó lefizetése, alapítványi iskolában nem.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.