Három hónap után lezárult a Montessori iskolában az Oktatási Hivatal által még július végén elrendelt főjegyzői vizsgálat. A hosszúra nyúlt azonnali vizsgálat megdöbbentő eredményt hozott, ugyanis a főjegyző nem büntetett.
Valószínűleg a furcsa döntés játszott szerepet abban, hogy az ügyről nem akart tájékoztatást adni a hivatal. A Magyar Nemzet többszöri érdeklődése után, november 7-én végül annyit közölt lapunkkal a fővárosi önkormányzat oktatásügyi főosztálya, hogy befejezték az iskolában a vizsgálatot, annak eredményéről azonban nem voltak hajlandók felvilágosítást adni. Arra hivatkoztak, hogy a jelentés alapján a főjegyző dönti el, milyen lépéseket tesz. Lapunk két napon keresztül többször kereste Tiba Zsoltot, ám tárgyalásaira hivatkozva titkársága egyszer sem kapcsolta, és kérésünk ellenére visszahívást sem kaptunk tőle.
A Magyar Nemzet végül az egyik érintett szülőtől tudta meg, hogyan döntött a főjegyző. A Kovács Gézánénak írt levélben a főjegyző elismeri, hogy számos hiányosságot tártak fel az iskolában, ennek ellenére nem büntette meg az intézményt, és nem indítványozza a bíróságnál az iskola működési engedélyének felfüggesztését sem. A dokumentum szerint Tiba csak annyit kért az intézménytől, hogy a vizsgálat által feltárt hiányosságokat a szorgalmi idő első félévének végéig szüntessék meg. A határidő lejártával újból ellenőrzik az iskola működését.
Még megdöbbentőbb, hogy a főjegyző nemcsak lapunkat, de a vizsgálatot elrendelő Oktatási Hivatalt (OH) sem tájékoztatta döntéséről. Bakonyi László, az OH elnöke lapunknak kijelentette: sem írásban, sem szóban nem közölték vele az eredményt. Csupán annyit tud az ügyről, hogy időközben a Magyar Államkincstár is helyszíni ellenőrzést rendelt el az iskolában. Ők azt ellenőrzik, hogy jogosan veszi-e fel az intézmény a gyerekek után az állami normatívát. Korábban felmerült a gyanú, hogy az intézménybe kevesebb gyerek jár, mint amennyi után támogatást igényelnek, illetve elképzelhető, hogy olyanok után is a magasabb összegű, sajátos nevelési igényű gyerekek után járó pénzt veszik fel, akik nem szorulnak speciális ellátásra.
Kovács Gézáné, az iskola törvénysértő működését sérelmező szülő lapunknak leszögezte: a hatóságok időhúzása és az elképesztő döntések azt sejtetik, hogy a Montessori iskola kivételes védelem alatt áll, azt a szabálysértések sora ellenére sem lehet bezárni. Leszögezte: a miniszterelnöknek írt levelére – amelyben többek között arra várt választ, hogy miért működhet tovább a törvénysértő intézmény, és miért húzták az időt hónapokon keresztül az eljáró hatóságok – felháborító választ kapott a kormányfő megbízottjától. Ebben Kecsmár Ilona azt írta: mindenkinek a magánügye, hogy milyen iskolát választ a gyerekének, ezért Gyurcsány apukán sem lehet számon kérni családi motivációit. Emlékezetes: az alapítványi iskolába járó diákok szülei júniusban azért fordultak az OH-hoz, mert szerintük sorozatos törvénysértések történtek az iskolában, és a tanárok kivételeztek az érettségin Gyurcsány Ferenc miniszterelnök fiával. Gyurcsány gyereke két tantárgyból egy, egy harmadikból pedig fél órával tovább írhatta a dolgozatot, mint a többiek, ráadásul a pluszidőt különteremben tölthette el.
A szülők az iskola működésének felülvizsgálását, valamint az érettségi vizsgaeredmények érvénytelenítését kérték a hatóságtól.
A Hiller István alá tartozó Oktatási Hivatal elismerte az iskolában és az érettségin elkövetett szabálytalanságokat, és a maximálisan kiszabható egymillió forintos pénzbüntetést rótta ki az iskolára, valamint vesztegetés miatt büntetőfeljelentést tett a Fővárosi Főügyészségen, mert a gyanú szerint a tanárok pénzért jobb osztályzatokat adtak a gyerekeknek. Ezen kívül arra kérte a főjegyzőt, hogy azonnal vizsgálja felül az iskola működési engedélyét.
Az érettségi eredményeket mégsem semmisítette meg, mondván, hogy az ottani hibák csak nagyon kis mértékben befolyásolhatták a végeredményt, így a bírság kiszabásánál figyelembe vették azokat, a bizonyítványokat azonban nem vonták vissza. Csekély mértékű szabálytalanságnak számított például, hogy olyanok is ültek a vizsgabizottságban, akiknek nem volt meg az ehhez szükséges képesítésük. Az is előfordult, hogy egy diáknak véletlenül egyes helyett kettest írtak be. Az ügyészség joghézag miatt elutasította a vesztegetés miatt tett feljelentést, mivel a törvény szerint csak állami iskolában számít bűncselekménynek a dolgozó lefizetése, alapítványi iskolában nem.
Ez történt az ország karácsonyfájának utcájában - galéria