Életveszélyesen túltervezte az egyetemek saját bevételeit a kormány – állítja a Fidesz. Pokorni Zoltán, a párt egykori oktatási minisztere a parlament oktatási bizottságának ülésén leszögezte: most fordul elő először, hogy a kormány nagyobbra tervezte az intézmények saját bevételeit, mint amekkora az állami támogatást kapnak, vagyis bevételeik több mint felét maguknak kell hozniuk, és ez súlyos veszélyeket rejt magában.
– A tervezett bevételek várhatóan nem nőni, hanem csökkenni fognak – jelentette ki lapunknak Sió László, a Fidesz oktatáspolitikai műhelyének vezetője. A szakpolitikus kifejtette: a felvételi jelentkezések februári leadásakor még érvényben lévő tandíjtörvény, az utazási kedvezmények megnyirbálása és a gyermekek után járó adókedvezmények megszüntetése nehezebb helyzetbe hozta a családokat, és emiatt drasztikusan csökkent a költségtérítéses képzésre jelentkező diákok száma is, márpedig az egyetemek egyik fontos bevételi forrását a fizetős diákok jelentik. Kevesebb hallgató kevesebb pénzt hoz, miközben a gáz és a villany árának emelkedésével folyamatosan nő az egyetem rezsiköltsége. Sió szerint a kormány azért tervezte túl az intézmények bevételeit, mert így kevésbé tűnik ki, hogy a támogatási oldalon milyen kevés a forrás, ám ez a trükk komoly veszélyt jelent. A nehéz helyzetben lévő egyetemek kénytelenek lesznek ügyeskedni, hogy pénzhez jussanak, vagyis értékesítik még meglévő ingatlanjaikat, hitelt vesznek fel, illetve különböző indokkal megpróbálják megsarcolni a hallgatókat.
Pósán László, a Fidesz oktatási bizottságának tagja összefüggést lát Magyar Bálint privatizációt elősegítő javaslata és az egyetemek bevételeinek – szerinte tudatos – felültervezése között. A liberális politikus javaslata értelmében az iskolák szabadon rendelkezhetnek az egyetemi vagyonnal, vagyis akár eladhatják vagy jelzáloggal terhelhetik meg azt. Egy intézmény pedig annál magasabb hitelt kap, minél nagyobb a bevétele. A cél tehát az, hogy az iskolák állami támogatás helyett kölcsönből finanszírozzák a működésüket. Aki csődbe megy, az becsukhatja a kaput – fejtette ki. Pósán szerint még a jelenlegi helyzetben is lett volna lehetőség pluszforrást találni a költségvetésben, a szocialisták azonban nem akartak segíteni az iskolákon. A Fidesz módosító indítványt nyújtott be a parlamentnek, amelyben 17 milliárd forint pluszpénzt adott volna az iskoláknak, ám az MSZP lesöpörte a javaslatot az asztalról. Az összeg fedezetét a Fidesz a Miniszterelnöki Hivatal titokzatos nevű, „különféle személyi kifizetésekre” elkülönített 70 milliárd forintos keretéből vette volna el. A hallgatók és az egyetemi oktatók heves tiltakozását kiváltó, Magyar Bálint nevéhez fűződő törvénymódosító javaslat egy Pénzügyminisztérium által benyújtott indítvánnyal – státustörvény – kiegészülve lehetővé teszi, hogy fizetős magániskolákká alakuljanak az állami egyetemek. A pénzügyi kormányzat javaslata megengedi, hogy az állami egészségügyi, oktatási és kutatói intézetek vállalkozói közintézményekké alakuljanak, amelyekkel egyidejűleg megszűnne a dolgozók közalkalmazotti státusa is. A Magyar-féle javaslat ezzel párhuzamosan az egyetemek kezébe adná az eddig az állam által felügyelt felsőoktatási vagyont, és a pénzügyi gondokkal küzdő iskolák kiárusíthatnák utolsó értékeiket is. Az újonnan létrejött, profitorientált magánfőiskolák bátran bevezethetik a tandíjat is. Magyar javaslatáról december 2-án szavaz a parlament, amely nagy valószínűséggel többséget kap, mert a szocialisták támogatják azt.
Holnap jön az igazi tél!