Amennyiben Sólyom László köztársasági elnök aláírja a jogszabálycsomagot, úgy azok ellen is szabálysértési eljárás indulhat, akik tudtukon kívül vesznek részt egy olyan rendezvényen, amelyet nem jelentettek be a rendőrségen, vagy a bejelentéshez képest jogellenesen módosították utólag annak időpontját, illetőleg – vonulás esetén – az útvonalát. Tehát nemcsak a szervezők viselik a felelősséget, hanem mindenki, aki részt vesz egy ilyen gyülekezésen. Azokat, akik erőszakkal vagy fenyegetéssel akadályoznak meg valakit, hogy élhessen az egyesülési vagy gyülekezési jogával, hároméves szabadságvesztéssel büntethetik. A nyilvános rendezvényeket zavaró fütyülést, kerepelést és kiabálást szintén szankcionálják, az ilyen jellegű cselekményeket 150 ezer forintos szabálysértési bírsággal sújthatja a bíróság. Erőszakos cselekedetnek minősül, ha valaki egy nyilvános rendezvényen „támadó jellegű fizikai ráhatást tesz”, még abban az esetben is, ha ez nem alkalmas testi sérülés okozására. Szakértők szerint ez alapján a tojás- vagy tortadobálást, illetve a vicsorgó ökölrázást is büntethetik, méghozzá öt évig terjedő szabadságvesztéssel. Emlékezetes ugyanakkor, hogy a Legfelsőbb Bíróság nemrégiben kimondta: tettleges becsületsértésnek számít a tojásdobálás, ám ez jóval kisebb szankciókkal járt, mint a most elfogadott Btk.-módosítás.
Az ellenzék szerint aránytalan jogkorlátozást szavaztak meg a szocialista és szabad demokrata képviselők. Répássy Róbert, a Fidesz jogi kabinetvezetője szerint az MSZP az elmúlt kétéves frusztrációját építette bele a törvénycsomagba. Hozzátette: a szabálysértési törvénymódosítással próbáltak megoldani olyan kérdéseket, amelyekhez a kétharmados parlamenti támogatást igénylő gyülekezési törvényt kellett volna módosítani. A Fidesz megvárja, milyen döntést hoz az államfő, utána dönti el, Alkotmánybírósághoz fordul-e a szerinte részben alaptörvény-ellenes jogszabálycsomag miatt.
Kockázatosabb lesz rendbontást és randalírozást elkövetni, ha életbe lép a közrendvédelmi törvénycsomag – mondta Bárándy Gergely. Az MSZP-s képviselő kifejtette: ezentúl több bűncselekménynek is büntetik az előkészületét, így a testi sértésnek, a közösség tagja elleni erőszaknak, a bántalmazásnak hivatalos eljárásban vagy a rablásnak. Az Országgyűlés egyébként az MSZP és az SZDSZ szavazataival fogadta el a közrendvédelmi csomagot, az MDF egy része tartózkodott vagy nemmel voksolt, míg a Fidesz és a KDNP elutasította azt.
Miért ennyire agresszív és nárcisztikus Magyar Péter?