Elvesztett évszázad

Az Európai Uniót követve Japán is kénytelen volt bejelenteni, hogy hivatalosan is recesszióba süllyedt a gazdasága. A világ második legnagyobb gazdaságának baljós hangulatú nyilatkozata nem volt a szakértők számára meglepő, hiszen Japán a kilencvenes évek óta elvesztegetett egy egész évtizedet a válságból való kilábalással, az alagút végi fényt pedig most kioltotta a nemzetközi krízis.

2008. 11. 28. 20:02
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Japán még sokszorosan meg fogja fizetni azt az elvesztegetett évtizedet. A japán gazdasági csoda 1989-től kezdve csapott át általános recesszióba, s 2001-ig Tokió erejéből csak a tűzoltásra futotta, az sem túl nagy hatásfokkal. Akkor megindult a fejlődés, de azt az ezredfordulótól csak mostanáig sikerült fenntartani. A kilencvenes évek mindenféle szempontból bukás volt Japán számára, s már akkor figyelmeztettek szociológusok a korábbi gazdasági csoda ketyegő időzített bombájára, a kevés gyermekre és az ennek következtében rohamosan öregedő társadalomra. A 130 milliós lakosság mintegy húsz százaléka 65 évesnél idősebb, s bár a születéskor várható élettartam több mint 81 év, az utolsó húsz évükben az emberek nem igazán produktívak. A mostani trendek alapján 2050-re Japánban már kevesebb mint százmillióan fognak élni, az évszázad végére pedig mindössze 64 millióan. A kevesebb dolgozó pedig kevesebb időst tud eltartani, és ennek a jelei már megmutatkoztak. A számok nyelvén mondva tavaly 48 ezernél is többen voltak azok a japán bűnelkövetők, akik már elmúltak 65 évesek, miközben 2002-ben ez a szám csak 24 247 volt. Ehhez érdemes hozzávenni, hogy Japánban igen alacsony a bűnözési ráta, s még ez is egyre mérséklődik, tavaly 366 ezer embert tartóztattak le. Az öregek általában bolti lopásért vagy kisebb tolvajlásokért kerülnek börtönbe, de olyan nagy számban, hogy a japán fegyházak átépítésre szorulnak a speciális igényű fogvatartottak érkezése miatt. A fiatalok szemében jelenleg egyáltalán nem divatos a gyermekvállalás és a házasság sem, egyre terjed az Amerikából átvett „szingli” életforma, azzal a torzítással, hogy sokan egész életüket egyedül élik le, s még alkalmi kapcsolatra sem jut idejükből.
Aszó Taró japán miniszterelnök a washingtoni gazdasági csúcstalálkozón új gazdasági mechanizmus bevezetését szorgalmazta, mondván, országa komoly tapasztalatokat szerzett az ilyen helyzetek kezelésében, hiszen az említett évtized is a rossz hitelek tömege miatt „veszett el”. Ez még igaz is lehet, de az már kérdéses, hogy Aszó valóban segíteni tud-e Japán nevében a nagyvilágnak. A Liberális Demokrata Párt (LDP) fél évszázados uralma alatt annyira megcsontosodott, hogy csak egy nagy formátumú politikussal képzelhető el a megújulás. Koizumi Dzsunicsiró ilyen volt, de 2006-os leköszönése óta két, mindössze egyéves „szavatosságú” kormányfő vezette a japán kormányt. Aszó Taró szeptemberben vette át a kormányrudat Fukuda Jaszuótól, s könnyen lehet, hogy ő lesz az, aki elveszíti a hatalmat a következő választásokon, amely legkésőbb szeptemberre várható. Aszó két hónappal ezelőtti hatalomra kerülésekor még ötvenszázalékos volt a kormányfő népszerűsége, mára tíz százalékot csökkent.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.