Horogkereszt a pápa képén

XVI. Benedek pápa alakját egy horogkereszttel együtt megjelenítő montázs jelent meg az izraeli kormányzó párt, a Kadima egyik szervezetének honlapján. A sértő képet később a párt elnöke és Izrael kormányalakításra felkért miniszterelnök-jelöltje, Cipi Livni kérésére levették. A diplomáciai jellegű kiigazítás sem tudja eltakarni azonban, milyen határozottan utasítják el Izraelben XII. Pius pápa szentté avatási folyamatát.

2008. 11. 01. 19:50
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ellenezzük XII. Pius pápa szentté avatását. Nem tudjuk elfelejteni, hogy hallgatott a holokauszt idején – mondta nemrégiben a pápa által Rómába, egy vallás közi megbeszélésre meghívott Seár-Jasuv Kohen, Haifa főrabbija. XVI. Benedek – történészek kutatásai alapján – azonban úgy vélte, a II. világháború idején a pápai trónon ülő Eugenio Pacelli mindent megtett a zsidók megmentése érdekében. A Szentszéknél 1967 óta folyamatban van a néhai pápa szentté avatási pere. Az ezt támogató szervezetek szerint szabályos lejárató hecckampányt folytatnak XII. Pius ellen, és meghamisítják a történelmi tényeket. Korabeli jelentések szerint 1958-ban, a pápa halálakor mély szomorúságukat fejezték ki a zsidó szervezetek. David Dalin amerikai rabbi rámutatott, a világháború alatt és után legalább a pápa haláláig XII. Piust általános rokonszenv övezte, aki a háborús győzelem, a nácizmus legyőzésének egyik morális oszlopa volt. Akkoriban Albert Einstein mellett Golda Méir és Móse Sarett izraeli miniszterelnökök, valamint Iszák Hercog főrabbi nyilvánosan mondtak köszönetet a pápának, amiért olyan sok zsidót megmentett a vészkorszak idején. A Három pápa és a zsidók című 1967-es könyv szerzője, Pinhász Lapid azt írta, XII. Pius „legalább 700 ezer, de inkább 860 ezer zsidó megmentésében játszott fontos szerepet”. Dalin szerint a pápa emlékét besározó elmélet egy nyugatnémet protestáns baloldali írótól, Rolf Hochhuthtól származik, aki 1963-ban írta meg a Helyettes című drámáját. A műben Eugenio Pacelli a nácikkal összejátszik, gyáva, s csendben marad a zsidók megölése idején. A korábbi román kémfőnök, Ion Mihai Pacepa szerint a Helyettes a KGB ösztönzésére született. A színdarabból készült 2002-ben az Amen című film is, amely heves tiltakozásokat váltott ki világszerte.
Ez a vita eredményezte a Kadima-támogatók honlapjára felkerült montázs megjelenését. Az eredeti fotó helyett egy hivatalos képet tettek fel, amelyen a pápa megválasztását követően mosolyog a Szent Péter téren összegyűlt tömeg előtt. A cikk azonban a helyén maradt, amelyben bírálják az egyházi államot, s különösen Joseph Ratzingert a szentté avatási eljárás támogatása miatt. A Jella Kadima (Hajrá, Kadima!) nevű szervezet az Ariel Saron korábbi izraeli miniszterelnök által létrehozott párt aktivistáinak gyűjtőhelye, s nagyon közel áll a párthoz, így a pártelnök utasítására levették a sértő montázst.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.