Támogatok minden olyan módosítást, amely a felsőoktatási vagyongazdálkodást könnyíti, ellenben nem segítek elő olyan irányt, paragrafust, amely a privatizációt jelenti – ezt mondta csütörtökön Hiller István a Semmelweis Egyetemen, ám szocialista forrásból származó értesüléseink szerint a kormány álláspontját képviselő oktatási miniszter már megállapodott arról, hogy a parlamenti szavazáson támogatni fogja elődje, a liberális Magyar Bálint magánosítást elősegítő javaslatát. Lapunk információi szerint MSZP-s politikusoknak komoly aggályaik voltak a javaslattal szemben. Tovább tetézte félelmeiket, hogy az összes oktatási szervezet, a hallgatók és az oktatók is felháborodottan tiltakoznak a javaslat ellen, sőt, a közoktatás érdekvédő szervezetei, a Pedagógusok Szakszervezete (PSZ) és a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) is – szolidaritást vállalva felsőoktatásban dolgozó kollégáikkal – bejelentették, hogy csatlakoznak a tiltakozó akciókhoz. Az egységes közszolgálati sztrájkbizottság ráadásul felveszi követelései közé Magyar Bálint javaslatának visszavonását, vagyis a teljes közszféra ellenállásába ütközik az, aki támogatja az indítványt.
Azt egyelőre nem tudni, mit ígértek a liberálisok a szocialistáknak a javaslat támogatásáért cserébe, annyi azonban bizonyos, hogy Hiller István és az MSZP megváltoztatta a véleményét, támogatják a javaslatot, és még az idén el akarják fogadtatni a parlamenttel. Néhány látszólagos módosító indítványt azért benyújtanak Magyar Bálint javaslatához, de a lényegi elemek nem változnak. Szabó Zoltán, a parlament oktatási bizottságának szocialista elnöke lapunknak megerősítette, hogy az MSZP támogatja Magyar Bálint javaslatát, és úgy tudja, hogy a kormány is igent mond a módosításra. Leszögezte: módosító indítványokat nyújtanak be a liberális javaslathoz. Ezek valódi garanciákat adnak majd, így nem történhet meg, hogy csőd szélén álló, bezárásra ítélt iskolák a vagyonuk kiárusításából szerzett pénzből vegetáljanak még néhány évig. Szabó szerint a javaslatról december 2-án szavaz a T. Ház.
Az óriási tiltakozást kiváltó törvénymódosító javaslat a Pénzügyminisztérium által benyújtott indítvánnyal kiegészülve lehetővé teszi, hogy fizetős magániskolákká alakuljanak az állami egyetemek. Megszűnne a dolgozók közalkalmazotti státusa is. Ezzel párhuzamosan az egyetemek kezébe adnák az eddig az állam által felügyelt felsőoktatási vagyont, és a pénzügyi gondokkal küszködő iskolák kiárusíthatnák utolsó értékeiket is. Az újonnan létrejött, profitorientált magánfőiskolák bátran bevezethetik a tandíjat is.
Holnap jön az igazi tél!