Kína előre menekül

A világválság Kína gazdaságának sokrétű problémát okoz, s Peking már a riasztó adatok napvilágra kerülése után nem sokkal elbúcsúzott a hagyományosnak mondható tíz százalék feletti GDP-növekedéstől. Kína saját gazdaságösztönző csomagot tervez bevezetni, amellyel átvészelheti a nehéz időket.

2008. 11. 22. 20:34
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A dalai láma tárgyalna. A dalai láma továbbra is úgy gondolja, hogy a párbeszéd az egyetlen mód a tibeti autonómia ügyének rendezésére a Kínával folytatott legutóbbi tárgyalások kudarca ellenére – jelentette be az indiai száműzetésben élő tibeti vallási vezető szóvivője. A Kínai Kommunista Párt egyik magas rangú képviselője hétfőn azt mondta, eredménytelenül végződtek a Peking és a dalai láma képviselői között november elején lezajlott megbeszélések, és a központi kínai kormányzat semmiféle engedményre nem hajlandó Tibet státusának meghatározása terén. (MTI)


Kína gazdasága ugyan nagymértékben függ az exporttól, de ahogy gazdagodik az ország, úgy a belső fogyasztás is egyre jelentősebb. Az új program erre koncentrál, minthogy iparcikkeire a nemzetközi kereslet csökkenni fog, és a javulásra valószínűleg hosszú távon sem lehet számítani. A gazdasági fejlesztő csomag négyezermilliárd jüan (460,5 milliárd euró) befektetést igényel, s két évre elosztva fogják felhasználni tíz különböző területen. Ezek között van a vidéki infrastruktúrafejlesztés, házépítés az alacsony jövedelműeknek, technológiai kutatások, valamint a májusi földrengés által elpusztított területek újjáépítése. A hozzáadott tőke mellett a kínaiak csökkenteni fogják az adókat, hogy segítsék az ipari cégek munkásfelvételét, a kereskedelmi bankok hitelplafonját pedig eltörlik a stratégiai fontosságú tervek kivitelezése esetén.
Kína az 1998-as ázsiai pénzügyi válságot is megszenvedte, s most az akkori tapasztalatok alapján tervezi jövendő lépéseit, mondta Csia Kang, a pekingi pénzügyminisztérium egyik kutatóintézetének igazgatója. Csia úgy vélte, az adócsökkentéssel elősegíthetik a vállalkozások befektetéseit a hazai piacon. A mostani lépések jelentőségét nem érdemes alábecsülni egy olyan nehezen mozgó gazdasági egység, mint Kína esetében. Az 1978-as nyitás óta nagyon kevés esetben változtattak gazdasági szemléletet, így a mostani törekvések jelzik a probléma súlyát és a pekingi vezetés hajlandóságát a változtatásra. A cél továbbra is a nyaktörő gazdasági fejlődés fenntartása, mivel ez a társadalmi stabilitás kulcsa. A négyezermilliárdos gazdasági segélycsomag sokat lendíthet az exportja csökkenésével súlyos krízis előtt álló kínai gazdaságon, de rövid és középtávon sem várhatók jó eredmények az ázsiai birodalomban. A mintegy 1,9 ezer milliárd dolláros kínai tartalékok egy része nyugati üzletek működését biztosítja, 54 százalékuk pedig amerikai államkötvényekben van lekötve, s nem tudni, ebből mennyire lesz szükség ahhoz, hogy stabilitást biztosítsák. Ha Kína csak a felhalmozott tőkéjéből tudja a megszokott fejlődését fenntartani, azt a Nyugat is nagyon súlyosan meg fogja érezni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.