Mindkét vallási irányzattól 24-24 befolyásos tisztviselő vesz részt a tanácskozáson, a mozlimokat Bosznia főmuftija, Musztafa Cserics vezeti, a katolikusokat pedig Jean-Louis Tauran bíboros képviseli a tárgyalásokon. Az első lépést a mozlimok tették meg Róma felé, amikor egy évvel ezelőtt 138 nagy- méltóságú mozlim vezető aláírta a petíciót, amely közös alapokra akarta helyezni az együttműködést. A Közös világ címmel kiadott dokumentumra az Apostoli Szentszék pozitívan reagált, ezért szervezi a mostani tanácskozást. A vallási tézisek alapján a két fél megállapította előzetesen, hogy ugyanazon istenhez imádkoznak, mindketten az embertársak iránti szeretetet tanítják, így a testvéri együttműködésnek az sem jelent akadályt, hogy a katolikusok Krisztust istennek tekintik, míg a mozlimok fontos prófétának, de tagadják isteni mivoltát, ahogy a szentháromságot is.
A gyakorlati és elméleti kérdések összefésülése nagyon messzire vezethet, így akár politikai húrokat is megpendíthetnek a jövőben, amely azonban nem célja a vallási vezetőknek. Egyes szakértők szerint a demokratikus berendezkedésű országokban elterjedt katolicizmus püspökei esetleg azt is felvethetik a több helyen is tekintélyuralmi rendszerek kebelén működő iszlám vezetőinek, hogy tegyék hangsúlyosabbá a demokráciát követelő állásfoglalásukat. A vallásközi diskurzus átpolitizálódása valószínűleg tönkretenné a kezdeményezést, így a Szentszék távol tartja magát a kritizálástól.
Korrekt karácsony. Oxford önkormányzata eltöröl minden, a karácsonyra való utalást az idei decemberi ünnepi időszakban, hogy a kereszténység ne szorítsa háttérbe a többi vallást. A karácsony ezentúl a „téli fény ünnepe” névre hallgat majd. A döntés ellen tiltakozott a városi mozlim tanács elnöke, aki szerint a karácsony része a brit identitásnak. Hasonlóan vélekedett egy helyi zsidó rabbi is. (MN)
Orbán Viktor: Régi és kínzó adósságát teljesítette Magyarország