Úgy tűnik, végleg elmúlt az az idő, amikor az Egyesült Államok jelentette Európa számára a követendő viselkedési sémát, és ez nagy részben a Bush-kormányzat terhére írható. Egy felmérés szerint 2002-ben az európaiak 64 százaléka vélte úgy, hogy az Egyesült Államok legyen a világ vezető hatalma, 2008-ban viszont már csak 36 százalékuk gondolta így. Szintén az idén kérdezték meg kontinensünk lakóit, melyik ország vagy csoportosulás jelenti a legnagyobb veszélyt a világbékére, s a válaszok alapján az derült ki, hogy úgy érezzük, az Egyesült Államok és Irán fej fej mellett vezet a veszélyességi versenyben.
A Pew Institute által végzett felmérés 15 országban vizsgálja az Egyesült Államok megítélését. Miközben a XX. század során általában pozitívan vélekedtek az emberek világszerte az amerikai politikáról, az 1999-es csúcspont után lejtmenetbe kezdett a mutató. A hagyományos szövetséges, Nagy-Britannia lakosságának 83 százaléka az ezredforduló előtt még szerette Amerikát, 2006-ban már csak 56 százalékuk támogatta. Franciaországban 62-ről 39 százalékra zuhant ez az arány, Németországban 78-ról 37-re, Spanyolországban 50-ről 23-ra.
A példátlan hitelvesztés amerikai fogadtatását jelzi, hogy több kongresszusi képviselő is azt támogatja, hogy állítsák bíróság elé tetteiért George Busht. Mike Gravel korábbi demokrata párti képviselő, egykori alaszkai szenátor felvetette, Busht a hágai Nemzetközi Törvényszék elé kellene állítani az iraki és afganisztáni háborúban játszott szerepéért. Hasonlóképp vélekedett Dennis Kucinich demokrata képviselő, aki már korábban el kívánta indítani az alkotmányos eltávolítási eljárást Bush ellen, mielőtt a választások lezajlanak.
Orbán Viktor: Régi és kínzó adósságát teljesítette Magyarország