A Felsőoktatási Dolgozók Szakszervezetének (FDSZ) kezdeményezésére Hiller István ma délutánra összehívta a Felsőoktatási Érdekegyeztető Tanács rendkívüli ülését, amelyen a szakmai szervezetek és az érintett minisztériumok a felsőoktatást érintő brutális megszorításokról és Magyar Bálint egyetemi privatizációt elősegítő javaslatáról tárgyalnak.
Kis Papp László lapunknak leszögezte: mindent megtesznek annak érdekében, hogy megakadályozzák Magyar javaslatának elfogadását és betartassák Hillerrel azt a megállapodást, amelyben az oktatási miniszter garanciát vállalt rá, hogy a következő négy évben nőni fog a felsőoktatás állami támogatása. Ehhez képest a válságbüdzsé már az első évben csökkenti a forrásokat. Az érdekvédő leszögezte: választ várnak arra is, a felsőoktatás mely területéről veszik el a javaslatban szereplő 13 milliárd forintot. Lapunk úgy tudja, az elvonás a személyi juttatásokat érinti, ami elbocsátásokat sejtet.
Az óriási tiltakozást kiváltó, Magyar Bálint nevéhez fűződő törvénymódosító javaslat a Pénzügyminisztérium által benyújtott indítvánnyal kiegészülve lehetővé teszi, hogy fizetős magániskolákká alakuljanak az állami egyetemek. A pénzügyi kormányzat javaslata megengedi, hogy az állami egészségügyi, oktatási és kutatói intézetek vállalkozói közintézményekké alakuljanak, amelyekkel egyidejűleg megszűnne a dolgozók közalkalmazotti státusa is.
A Magyar Bálint nevével fémjelzett javaslat ezzel párhuzamosan az egyetemek, főiskolák kezébe adná az eddig az állam által felügyelt felsőoktatási vagyont, és a pénzügyi gondokkal küzdő iskolák kiárusíthatnák utolsó értékeiket is.
Megfosztották mandátumától Fekete-Győr Andrást