Százéves a Wekerle-telep

Százéves a Wekerle-telep, a centenáriumot a környéken élők ünnepi eseménysorozattal ülik meg a névadó miniszterelnök-pénzügyminiszter születésének évfordulóján. A Pesti Magyar Színházban ma este hét órától neves wekerlei és határon túli művészek lépnek színpadra.

2008. 11. 24. 20:52
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A hazaszeretet jegyében rendezik meg ünnepi estjüket ma este hét órakor a Wekerle-telepiek a városrész százéves fennállása alkalmából. Az est témája egyebek között a szülőföldhöz való kötődés, és az – Szabó Dezső szavaival élve –, hogy bárhol is élünk mi, magyarok a világban, felelősek vagyunk egymásért. A műsor két vezetője, az est háziasszonya, Auksz Éva és házigazdája, Jakab Csaba maguk is Wekerle-telepiek, de a Sziporka gyermek-néptáncegyüttes és a Szent József Kórus is a százéves pesti városrészen működik. A szervező Wekerlei Társaskör Kulturális Egyesület szerteágazó, határokon átívelő kapcsolatokat ápol, ennek köszönhető néhány neves fellépő, mint például a felvidéki Ghymes, a kárpátaljai Credo együttes, valamint az erdélyi Hargita Nemzeti Székely Népi Együttes. Az eseményen a zenekari kíséretet a Százéves Magyar Szimfonikus Zenekar biztosítja. Napközben is lesznek programok: Móron, Wekerle Sándor szülőházánál, illetve a Fiumei úti temetőben található sírjánál koszorúznak, majd leleplezik új mellszobrát a Kós Károly téren.
Ha máshonnan nem, a Barátok közt című tévésorozatból sokan ismerik a Wekerle-telep jellegzetes kertvárosi arculatát. A magyar szappanoperát ugyanis a városrész központi terén, a Kós Károly téren és a környező utcákban forgatják. Wekerle Sándor, az első polgári származású miniszterelnök háromszor volt kormányfő, a kispesti városrész, a később róla elnevezett Wekerle-telep létrehozása máso-dik miniszterelnökségének ideje (1906–1910) alatt valósult meg. A ciklus alatt miniszterelnöksége mellett több tárcát is vezetett hoszszabb-rövidebb ideig, egyebek között a pénzügyminiszteri posztot is ő töltötte be saját kormányában, s ebben a minőségében kezdeményezte a Sárkány család állami pénzen megvásárolt birtokán munkáslakások létrehozását. A Wekerle-telep kertvárosi jellegű arculatának kialakításában döntő szerepe volt Fleischl József építésznek, aki elsősorban azt tartotta szem előtt, hogy a lakásra várók többsége vidékről érkezett, így a füves-fás környezettől megfosztott, zsúfolt bérkaszárnyák túl drasztikus változást jelentettek volna. Bár a lakásokat eredetileg munkásoknak szánták, a bérköltségek miatt leginkább a középosztály költözött ide. A Wekerle-telepet Kispesttel együtt 1950-ben csatolták a fővároshoz.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.