Megdöbbenést és heves tiltakozást váltott ki a szülőknél az egyetemi vezetőket tömörítő Magyar Rektori Konferencia (MRK) javaslata, amely a jövő évtől 160 pontról 200-ra emelné az egyetemeken a bejutási küszöböt. Az indítvány értelmében ennél kevesebb ponttal akkor sem lehetne bekerülni a felsőoktatásba, ha az adott képzésen egyébként még lenne férőhely. Az MSZOE felháborítónak tartja a javaslatot, és az oktatási miniszterhez fordul. Azt kérik Hillertől, hogy utasítsa el a rektori indítványt. Az egyetemi vezetők javaslata nem szolgálja az oktatás minőségének javítását, ellenben ezrek lehetőségét veszi el a továbbtanulástól – jelentette ki lapunknak Keszei Sándor, az egyesület elnöke. Az érdekvédő leszögezte: az egyetemek jelenleg is tehetnek a minőségromlás ellen, hiszen megbuktathatják azt, aki nem teljesíti a követelményeket. Ezt azonban nem szívesen teszik, hiszen a hallgatóik létszáma után kapják az állami támogatást. Arra a kérdésünkre, hogy akkor miért éri meg az iskoláknak a pontszámemelés, hiszen így is kevesebb diákjuk lesz, Keszei kifejtette: az ötlet a népszerű egyetemek vezetőitől származik, akik így akarják tönkretenni a kis, vidéki intézményeket. Ezekbe az iskolákba általában alacsonyabb pontszámmal is be lehet kerülni. A pontszámemeléssel azonban csődbe mennek, így a nagy egyetemekhez kerül a teljes államilag finanszírozott létszámkeret, vagyis még több pénzhez jutnak az intézmények. Az intézkedés célja egyértelműen anyagi természetű, ahol csak eszközök a diákok – szögezte le.
Keszei felhívta a figyelmet arra is, hogy a pontszámemelés súlyosan hatna a hiányszakmák képzéseire, amelyek még mindig népszerűtlenek, ezért alacsony pontszámmal is be lehet kerülni ezekre a kurzusokra. Példaként említett egyes műszaki, illetve természettudományos képzéseket. Leszögezte: ha pontszámemelés miatt az említett területeken nem tudják feltölteni a férőhelyeket, tovább súlyosbodik a szakemberhiány, ami a gazdaságra is káros hatással lesz. Keszei szerint ráadásul a rektorok terve törvénysértő is, hiszen az érettségit és felvételit érintő jogszabályváltozásokat legalább két évvel életbe lépésük előtt nyilvánosságra kell hozni, hogy a diákoknak legyen idejük felkészülni rá, a jelenlegi javaslatot azonban még el sem fogadták, de jövő nyáron alkalmazni akarják.
Az intézményvezetők szerint 160 pontról 200-ra kell emelni a minimum ponthatárt, mert a kettes érettségivel bekerülők rontják az oktatás színvonalát. Az új küszöb azonban nem vonatkozik a felsőfokú szakképzésekre, amelyeknél továbbra is 140 pont marad határ. A rektorok azt szeretnék, hogy már a következő tanévben új szabályok szerint felvételizzenek a diákok. Erre nagy az esély, hiszen már korábban támogatásáról biztosította javaslatot Hiller István, a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája és a Felsőoktatási Dolgozók Szakszervezete is.
Vitályos Eszter: Péter, hát van neked bőr a képeden, hogy te még a nők elleni erőszakról prédikálsz?