Zeneszerzők versenye: nyolc döntős

A végéhez közeledik az Új magyar zenei fórum 2009 zeneszerzőverseny, amelyen a fiatalabb generáció volt a befutó: a kamaraegyüttesre és a nagyzenekarra kiírt két kategóriában négy-négy döntőst választott az előzsűri, átlagéletkoruk 28 év. A döntőt január 12-én tartják a Művészetek Palotájában.

2008. 11. 16. 21:58
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Magyar versenyeken szokatlanul magas összegű, egymillió forintos fődíjjal lehet gazdagabb, aki nagyzenekari kategóriában megnyeri az Új magyar zenei fórum 2009 zeneszerzőversenyt, és félmillióval pedig az, akinek a művét a kamaraegyüttesre komponált darabok közül a legjobbnak ítéli a zsűri január 12-én. Erre hét fiatal zeneszerzőnek van esélye. A Telekom-szimfonikusok közreműködésével megszólaló nagyzenekari művek között Horváth Balázs Borrowed Ideas című alkotása, Dinyés Dániel L’aria si rinnova című műve, Varga Judit Le Temps retrouvé-ja, illetve Zombola Péter Symphony No. 1/b-je versenyez, a kamaraművek között Dinyés Dániel szintén szerepel Játékok – haladóknak 9-99 című kompozíciójával, mellette Sáry Bánk Mégis, Dargay Marcell An(a) them(a), illetve Bella Máté Chuang Tzu’s Dream című műveit hallhatjuk az UMZE előadásában. A döntős pályázókban közös, hogy bár a végzettség nem volt előírás, csak a maximum negyvenéves életkor, mindannyian a Bartók Béla Zeneművészeti Szakközépiskola és Gimnázium zeneszerzés szakáról kerültek a Zeneakadémiára, ahol szintén ezen a szakon diplomáztak. Egyikük kivételével: a legfiatalabb, huszonkét éves versenyző, Bella Máté ugyanis korából kifolyólag még mindig itt hallgató.
A döntőseket az előzsűri kamaraegyüttesi kategóriában tizennégy, nagyzenekariban pedig huszonnégy pályamű közül választotta ki. Mivel a kiírás nem kötődött magyar állampolgársághoz, arra bármely, magát magyarnak valló zeneszerző pályázhatott; négy határon túli jelentkező is volt. A legfiatalabb pályázó 17 éves volt.
A versenyt szakemberekből álló zsűri értékeli: Batta András muzikológus, a Zeneakadémia rektora, Hamar Zsolt zeneszerző és karmester, Jeney Zoltán zeneszerző, Soproni József zeneszerző, valamint az est két karmestere, Keller András hegedűművész és Rácz Zoltán ütőhangszeres művész dönt a díjakról. A kezdeményezést az Oktatási és Kulturális Minisztérium is támogatja: a reneszánsz év második szakaszának kifejezetten a kortárs művészeteket előnyben részesítő büdzséjéből 16 millió forinttal járulnak hozzá a költségekhez és a második díjhoz. Az első és harmadik helyezés jutalmát az Artisjus biztosítja. A szervezők a versennyel hagyományt kívánnak teremteni, és remélik, hogy a kezdeményezésnek lesz folytatása.
Január 12-én a Bartók rádió is közvetíti a Művészetek Palotájából a nagy eseményt, amely egész biztosan nem lesz rövid: a koncerten mind a nyolc mű megszólal, ezután ülésezik a zsűri, és bejelenti a győzteseket. Farkas Zoltán, a MR3–Bartók rádió adófőszerkesztője elmondta: januárban még egy nagy kortárs zenetörténeti eseményt sugároznak: a New York-i magyar évad részeként a Carnegie Hallban többek között Eötvös Péter, Ligeti György és Kurtág György művei is elhangzanak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.