Magyar versenyeken szokatlanul magas összegű, egymillió forintos fődíjjal lehet gazdagabb, aki nagyzenekari kategóriában megnyeri az Új magyar zenei fórum 2009 zeneszerzőversenyt, és félmillióval pedig az, akinek a művét a kamaraegyüttesre komponált darabok közül a legjobbnak ítéli a zsűri január 12-én. Erre hét fiatal zeneszerzőnek van esélye. A Telekom-szimfonikusok közreműködésével megszólaló nagyzenekari művek között Horváth Balázs Borrowed Ideas című alkotása, Dinyés Dániel L’aria si rinnova című műve, Varga Judit Le Temps retrouvé-ja, illetve Zombola Péter Symphony No. 1/b-je versenyez, a kamaraművek között Dinyés Dániel szintén szerepel Játékok – haladóknak 9-99 című kompozíciójával, mellette Sáry Bánk Mégis, Dargay Marcell An(a) them(a), illetve Bella Máté Chuang Tzu’s Dream című műveit hallhatjuk az UMZE előadásában. A döntős pályázókban közös, hogy bár a végzettség nem volt előírás, csak a maximum negyvenéves életkor, mindannyian a Bartók Béla Zeneművészeti Szakközépiskola és Gimnázium zeneszerzés szakáról kerültek a Zeneakadémiára, ahol szintén ezen a szakon diplomáztak. Egyikük kivételével: a legfiatalabb, huszonkét éves versenyző, Bella Máté ugyanis korából kifolyólag még mindig itt hallgató.
A döntőseket az előzsűri kamaraegyüttesi kategóriában tizennégy, nagyzenekariban pedig huszonnégy pályamű közül választotta ki. Mivel a kiírás nem kötődött magyar állampolgársághoz, arra bármely, magát magyarnak valló zeneszerző pályázhatott; négy határon túli jelentkező is volt. A legfiatalabb pályázó 17 éves volt.
A versenyt szakemberekből álló zsűri értékeli: Batta András muzikológus, a Zeneakadémia rektora, Hamar Zsolt zeneszerző és karmester, Jeney Zoltán zeneszerző, Soproni József zeneszerző, valamint az est két karmestere, Keller András hegedűművész és Rácz Zoltán ütőhangszeres művész dönt a díjakról. A kezdeményezést az Oktatási és Kulturális Minisztérium is támogatja: a reneszánsz év második szakaszának kifejezetten a kortárs művészeteket előnyben részesítő büdzséjéből 16 millió forinttal járulnak hozzá a költségekhez és a második díjhoz. Az első és harmadik helyezés jutalmát az Artisjus biztosítja. A szervezők a versennyel hagyományt kívánnak teremteni, és remélik, hogy a kezdeményezésnek lesz folytatása.
Január 12-én a Bartók rádió is közvetíti a Művészetek Palotájából a nagy eseményt, amely egész biztosan nem lesz rövid: a koncerten mind a nyolc mű megszólal, ezután ülésezik a zsűri, és bejelenti a győzteseket. Farkas Zoltán, a MR3–Bartók rádió adófőszerkesztője elmondta: januárban még egy nagy kortárs zenetörténeti eseményt sugároznak: a New York-i magyar évad részeként a Carnegie Hallban többek között Eötvös Péter, Ligeti György és Kurtág György művei is elhangzanak.
Baloldali hazugságok az áram áráról: itt a Patrióta leleplezése!