Minden gazdasági rossz hír jó hatással van a hadseregre, járja a mondás a Pentagonban. Ezt az elméletet erősíti az Irakban szolgáló katonák körében terjedő szerződéshosszabbítás is. Bár ezt számos egyéb tényező is indokolja – mint például a bagdadi utcák viszonylagos nyugalma –, nem lehet eltekinteni attól, hogy a képzetlen fiatal katonák hazájukban nem számítanak keresett munkaerőnek, így joggal tartanak attól, hogy munka nélkül maradnak, ha otthagyják a sivatagot. A hadseregben ugyanis rendben megérkezik a fizetés, mindig lesz munka, s nem kell tartani attól, hogy a főnök esetleg meg akar szabadulni a „dolgozótól”. A szerződésüket meghosszabbító katonák 20 százalékkal többen vannak, mint 2004-ben.
Az amerikai cikk megszólaltat egy fiatal katonát, aki két éve lépett be a hadsereghez, miután a gyár, ahol korábban dolgozott, bezárt. Alex Stewartot Afganisztánba küldték a 82-es légi szállítású hadosztállyal, amely tavaly 87 embert veszített, ő mégis aláírta az öt éves szerződéshosszabbítást. A michigani katona most Németországba kerül teherautó-sofőrnek, de bármikor visszaküldhetik Afganisztánba, az összes hadszíntér legvéresebbikébe. Stewart azonban úgy gondolja, valahogy csak kihúzza, a seregben töltött öt-tíz év alatt pedig változhat annyit a gazdaság, hogy otthon se legyen gondja.
Feladták a zsoldosok. Öt korábbi, Irakban harcoló zsoldos katona adta fel magát az amerikai hatóságoknál. Ők voltak a Blackwater biztonsági magáncég azon alkalmazottjai, akik 2007-ben 17 irakit öltek meg. Az iraki kormány üdvözölte, hogy az általuk régen keresett fegyvereseket letartóztatták.
Menczer Tamás: Mi lesz így velünk?!