Cipővel a demokráciáért

2008. 12. 25. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nálunk hasonló esetben azonnal bebizonyítaná valamely nagyon okos jogász, hogy az újságíró valóságos fegyverrel támadt a miniszterelnökre, s megindulna az eljárás. A tévéhíradók naponta tudósítanának róla, kollégáit szólaltatnák meg, a bulvárlapok álságosan felhördülnének


Az al-Bagdadíja tévéállomás riportere, Muntaszir az-Zaidi néhány percre híres lett. Ő volt az az újságíró, aki vasárnap – más fegyvere nem lévén – a cipőjét levéve azzal próbálta eltalálni George Bush amerikai elnököt. Érdekes, akciódús jelenet volt, a távozó elnök rutinosan lehúzta a fejét, Núri al-Máliki iraki miniszterelnök a második dobásnál a kezével próbálta elhárítani a feléjük repülő cipőt, utána pedig Bush amolyan vicces politikusként elbagatellizálta az esetet. „Akit érdekel, tízes méretű cipő volt” – mondta hagyományos flegmasággal, mosolyt csalva a tévénézők ajkára. Persze neki már minden nap ajándék az elnöki székben, és megengedheti magának, hogy humorizáljon. Az-Zaidit leteperték a biztonságiak, mint ahogy az lenni szokott, ez ilyenkor teljesen természetes. A riporterre talán már karácsonykor sem fog emlékezni senki, csak a kollégái körében lesz egy kicsit népszerűbb. Mert ő megtette azt, amihez a többieknek nem volt bátorságuk.
Érdemes hangsúlyozni, hogy Irak egy mesterségesen összetákolt, soknemzetiségű ország, amely soha nem működött demokráciaként. Amióta hivatalosan is a Közel-Kelet második demokráciája, a helyzet sokkal súlyosabb, mint azelőtt bármikor. Az ezért felelős politikus, az Egyesült Államok elnöke ellen pedig a tudósító – szerepéből jócskán kilépve – fellép, s megdobálja a cipőjével, mint egy kutyát szokás. A háborúban álló Irak egyik polgára mégis olyat cselekedett, amely egy demokrácia sajátja. Nem lőtt, nem robbantott, hanem a lehetőséget megragadva, a kamerák kereszttüzében próbálta kifejezni, mennyire lenézi azt az embert, aki annyi szenvedést okozott népének. Úgy fogta fel a demokráciát, ahogyan talán mindenütt kellene. Emellett távol álljon tőlem, hogy az említett amerikai politikust, az iraki katasztrófa egyik legfőbb okozóját dicsérjem, de nagyjából ő is úgy viselkedett, ahogy az elvárható egy demokratikus állam első emberétől.
Irakban naponta dörögnek a fegyverek, több mint egymillióan haltak meg az öt évvel ezelőtt kezdődött háborúban. Hála Istennek, nálunk ilyesmi nem történik, nincs háború, csak valami beteges demokráciafelfogás, amely megakadályozza, hogy Gyurcsány Ferencet valaki – a testi épségét nem veszélyeztetve – megdobja a cipőjével. Nálunk hasonló esetben azonnal bebizonyítaná valamely nagyon okos jogász, hogy az újságíró valóságos fegyverrel támadt a miniszterelnökre, s megindulna az eljárás. A tévéhíradók naponta tudósítanának róla, kollégáit szólaltatnák meg, a bulvárlapok álságosan felhördülnének. Mindenki el tudja képzelni, kár is ragozni. Nem az a lényeg, hogy utána milyen büntetést kapna a magyar újságíró, hanem az eljárás ténye. Nálunk már nem lehet tojásdobálással sem kifejezni az elégedetlenséget, s mint ismeretes, Medgyessy Péter esete óta a sértő szavak kiabálása sem illendő, az nem fér bele a hazai balliberálisok demokráciafelfogásába. A legszörnyűbb pedig az, hogy ezt a torz demokráciaképet voltaképp mindenki elfogadja. Elhisszük azt, hogy a demokrácia abból áll, bizonyos emberek bemennek a parlamentbe, ott tárgyalnak-vitáznak-szavaznak, s ilyen módon evickél valahogy az ország előre vagy hátra. A lakosság, az ország népe pedig annyiban lehet demokrata, hogy él választójogával, de a cipőjét még véletlenül sem vágja a gyűlölt politikus képébe.
Azt ugyan mindenki tudja, vagy legalábbis sejti, hogy az általa megszavazott képviselő nem feltétlenül kapott erkölcsi nevelést, s felhasználja saját érdekében a megszerzett hatalmat, de a felépült fal – itt most egy lelki gátról, és nem a valódiról van szó – a lakosság és a parlament között megakadályozza a demokrácia adta lehetőségek kiaknázását. Mert bizony minden magyar állampolgárnak joga van kinyilvánítani elégedetlenségét a vezetőivel szemben. Akár meg is hajigálhatja, ha azt nem a másik testi épsége megsértésének a céljával teszi. Nyilván nem csaphatja fejbe egy kalapáccsal, s nem törekedhet a politikus megnyomorítására, de a véleményét bármilyen fórumon közkinccsé teheti. Nincs több joga a miniszterelnöknek vagy a rendőrnek, mint a hajléktalannak vagy a cigánysor lakójának, ha véleménynyilvánításról van szó, sőt, a közszereplőnek többet kell eltűrnie. Az pedig súlyos tévedés, hogy ilyen ügyekben a bíróságnak kell döntenie. A jogszabályok nem adnak választ minden kérdésre, így erre sem. A demokrácia törékeny rendszer, számos olyan elemmel, amelyet inkább érezni lehet, de megfogalmazni nem. Ha a véleménynyilvánítás szabadságáról a bíróság dönt, akkor átkerültünk a jogászok földjére, ott pedig már nem az igazság a lényeges, hanem a rutin, az érdekek és a befolyás.
Szomorú, hogy Magyarországon inkább csak eljátsszuk a demokráciát, de nem tesszük magunkévá a szemléletét. A dunaszerdahelyi gyalázatos magyarverés kapcsán is röpködtek a megjegyzések, hogy azok az emberek huligánok és szkinhedek, és persze minek mentek oda, ha tudták, hogy a szomszéd rendőrsége nem bánik kesztyűs kézzel velünk. Igen, itt is jöhet a jogászkodás, amely általában a viták végét jelenti, de bizonyos, hogy aki huligánnak nevezi az ott szurkoló honfitársait, az nem gondolkodik demokratikusan. Itt még fel lehetne sorolni rengeteg egyéb példát 1990-től napjainkig, de nem érdemes. A „demokratikus” játékszabályokat lefektető vezetők maguk is a Kádár-kor gyermekei, s úgy szocializálódtak, hogy a másiknak soha ne adjanak igazat. A parlamenti képviselői hivatás pedig nem szolgálat, hanem olyan munkahely, ahol kivételesen jól lehet ügyeskedni. Mondjuk felvenni a költségtérítést mindenre, amire a lakosság többi részének nem jár semmi. Mint mindent, ezt is meg lehet magyarázni, és jól hangzó érvekkel leszerelni az emberek igazságérzetét, de azt azért a lelke mélyén mindenki tudja, hogy a képviselőség eredetileg nem erről szólna, s nem ez a célja. Mi, akik itt, Magyarországon élünk, pedig legyintünk, mivel tudjuk, hogy a mi kicsi világunk szörnyen korrupt. Evidenciának vesszük, hogy egy parlamenti képviselő erkölcstelen és egyúttal érinthetetlen. Napirendre térünk a jogászok körmönfont érveivel alátámasztott csalások és lopások felett, s azt hangsúlyozzuk már-már kedélyesen, szállóigeként, amit Fricz Tamás ismételget időről időre: ez egy következmények nélküli ország.
Joris Luyendijk holland újságíró említi meg kiváló könyvében, az Elkendőzött valóság című műben: ha egy parlamenti képviselő szeptember 11-ről kijelenti, milyen szörnyűség volt, és Amerikának igaza van, majd később az Egyesült Államok politikája elleni jogos válaszként írja le a terrortámadásokat, akkor vagy kimagyarázza magát valamiképp, vagy veheti a kalapját, mert soha többet nem szavaznak rá. Nálunk bármit mond és tesz, nem veszi a kalapját senki, hanem támad, perel és vádaskodik a védhetetlent is védő prominens. Mi pedig mindezt hagyjuk.
Az pedig nagyon fájó, hogy egy iraki újságírónak kell megmutatnia, milyen jogosítványok vannak az ember kezében. Mellesleg Bush ezzel a cipődobálással igazán olcsón megúszta a felelősségre vonást az elhibázott, országa és a megszállt Irak számára egyaránt tragikus következményeket – hatalmas kiadásokat és nemzetközi presztízsveszteséget az egyik, irtózatos áldozatokat és zűrzavart a másik helyen – hozó háborúért.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.