Freud kézirataira leltek az OPNI-ban?

A XVII. századi kőnyomatú könyvek után újabb felbecsülhetetlen értékű kulturális kincset találtak a bezárásra ítélt állami kórházak területén: ezúttal Róth Miksa által készített ólomüveg ablakra bukkantak. Nemrég egyébként több titkos pártállami dokumentum került elő az egyik intézményből, s elképzelhető, hogy leltározás közben Sigmund Freud eredeti kéziratait is megtalálták.

2008. 12. 19. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Titkosított pártállami dokumentumokra, MSZMP-s jegyzőkönyvekre, illetve egy kerületi Fidesz szervezet alapító irataira bukkantak a napokban a bezárásra ítélt Országos Gyógyintézeti Központban (OGYK). Az iratokat a leltározást végző Egészségügyi Készletgazdálkodási Intézet (EKI) munkatársai találták a pinceszinten. Kárpáti Zsuzsa, az EKI főigazgatója elmondta: még nem vizsgálták a dokumentumokat, de hamarosan megkezdik, hogy kiderülhessen, kit illetnek.
Szintén az OGYK-ból került elő egy felbecsülhetetlen értékű ólomüveg ablak. A Róth Miksa által készített alkotást kiszedték a tokjából, s az EKI egy főváros közeli, szigorúan őrzött raktárába szállították – hangsúlyozta Kárpáti Zsuzsa. Róth Miksa (1865–1944) egyébként a magyar üvegfestő művészet legjelesebb alkotója volt. Az EKI vezetője hozzátette: többen is megpróbálták megszerezni az ólomüveget, de sorsáról még nem született döntés.
A szintén leltározás alatt álló Országos Pszichiátriai és Neurológiai Intézet padlásterében pedig az 1900-as évek legelejéről származó betegdokumentumokat találtak. Vannak közöttük olyan papírok is, amelyek a bécsi pszichiátriáról a Lipótra átszállított páciensek kórtörténetét mutatják. Miután abban az időben Sigmund Freud is a bécsi klinikán dolgozott, a Magyar Tudományos Akadémia egyik illetékese azt feltételezi, hogy a pszichoanalízis kidolgozójának eredeti kéziratai, feljegyzései is az OPNI-ban talált papírok között lehetnek. Ezek egyébként nagyon értékesek, darabonként is komoly összeget érnek. Érdekesség, hogy ezeken a dokumentumokon az akkori gyakorlatnak megfelelően még szerepel a betegek fényképe. Kárpáti Zsuzsa felhívta a figyelmet arra, hogy az iratok nem kerülhetnek ki az egészségügyi ágazatból, hiszen azokon betegjogi adatok szerepelnek, amelyeket védeni kell, még akkor is, ha az illető már régóta halott. Hozzátette továbbá: megfelelő szakembereket kell találni ezeknek az iratoknak az elemzéséhez, restaurálásához. Ezekhez pluszforrásra is szükségük lesz. Találtak egyébként az OPNI-ban értékes falfestményeket is. Most azt vizsgálják, hogy miként lehetne ezeket megmenteni.
Nemrég lapunk arról számolt be, hogy az OGYK Szabolcs utcai ingatlanegyüttesében felbecsülhetetlen értékű, XVII. századi, kőnyomatú technikával készült könyvekre bukkantak. Miután az intézményt egykor az Izraelita Hitközség alapította zsidókórházként, a könyvek a deportált zsidó családoktól származnak. Ezeket jelenleg az EKI főigazgatójának irodájában tárolják. Többen jelezték, hogy átvennék a könyveket – például a Semmelweis Egyetem és a Rabbiképző Intézet is –, egyelőre azonban nem döntöttek a sorsukról.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.