Miután az Országgyűlés kormánypárti és SZDSZ-es többsége elfogadta a közrendvédelmi törvénycsomagot, amely értelmében tojásdobálásért vagy ökölrázásért – sérülést nem okozó, támadó jellegű fizikai ráhatásért – akár ötéves szabadságvesztéssel sújthatják a jövőben a nyilvános rendezvények résztvevőit, a fütyülők, kerepelők pedig szabálysértési eljárás elé nézhetnek, most a stadionok és sportrendezvények szurkolóit próbálják megrendszabályozni hatósági megfélemlítéssel. A kifejezetten a futballmérkőzésekre összpontosító intézkedési tervet Bencze József országos rendőrfőkapitány jegyzi, amelyet a labdarúgó-szövetség nemrég kinevezett főtitkára, Elbert Gábor már továbbított is az NB I-es kluboknak és az NB II-es Ferencváros vezetőinek.
Bencze alkotmányos jogokat is korlátozna, hogy a szurkolók a stadionokon belül és kívül ne fejezhessék ki tiltakozásukat, véleményüket a közéletünkről. A rendőrség intézkedési terve alapján: „a sporteseménnyel össze nem egyeztethető, sértő, lealacsonyító, gúnyolódó megnyilvánulások esetén az elkövetőkkel szemben minden esetben rendőri intézkedést kell foganatosítani.” A novemberi utasítás a sportrendezvényeken előforduló közösségellenes megnyilvánulások megelőzése végett készült, hatálya kiterjed a rendőrség központi szervére, a megyei (fővárosi) rendőr-főkapitányságokra, a Készenléti Rendőrségre, a rendőrkapitányságokra.
*
Az utasításokból kiderül, hogy a kemény rendőri jelenlét és hatósági intézkedések csak a nemzeti válogatott és az NB l-es labdarúgó- mérkőzéseknél várható, valamint a jelenleg az NB II-ben lévő Ferencváros részvételével megtartott meccseken.
Ismeretes, a Fradit az állampárti diktatúra is kiemelt figyelemben részesítette, évtizedekig volt szálka a hatalom szemében a rendszerellenes zöld-fehér csapat tábora.
A hatóság a gúnyolódó rigmusok mellett a transzparenseket is cenzúrázni kívánja. A jövőben „a stadionokba csak olyan transzparenseket vihetnek be a szurkolók, melyeket a mérkőzéseket rendező sportszervezetek, a Magyar Labdarúgó-szövetség, illetve az illetékes rendőrkapitányságok képviselőit magába foglaló bizottságoknak a rendezvényt megelőzően bemutattak, és a használat engedélyezésének tanúsításául pecséttel láttak el”. Ha mégis előfordulnának sértő drapériák, transzparensek és bekiabálások, úgy nemcsak a rendőrök avatkoznának be, hanem a mérkőzéseket is félbeszakíthatják, vagy idő előtt lefújhatják azokat. A rendőri beavatkozásra – például szurkolók kiemelésére – sor kerülhet a mérkőzés alatt is, de amennyiben a biztosítás parancsnoka úgy látja, „taktikai eljárásokat” is alkalmazhat, azaz a szünetben vagy a drukkerek eltávozása során is intézkedhetnek. A tiltott transzparensek vagy pirotechnikai eszközöket birtokló futballrajongók igazoltatásra és megfigyelésre számíthatnak már a mérkőzés előtt, valamint „a bejuttatás érdekében széleskörűen alkalmazni kell a bűnügyi állomány szolgálati feladatokra történő igénybevételét, járőr- és figyelőszolgálatba történő vezénylését”. A rendőrség külön dokumentálócsoportokat is kialakít, amelyek mind a stadionokon belül, mind azokon kívül rögzítik a „közösségellenes magatartásokat”. Bencze József magyartalanul megfogalmazott intézkedési terve egy értelmezhetetlen klubrendőri hálózatról is szót ejt: „A rendőri szervek vezetői gondoskodjanak arról, hogy a kijelölt klubrendőrök a sportrendezvények biztosításának előkészületeibe és végrehajtásába A klubrendőrök hálózatának koncepciója című – valamennyi érintett részére megküldött – szakmai anyagban előírtaknak megfelelően kerüljenek bevonásra.” Ezentúl a mérkőzések előtti stadion-ellenőrzések alkalmával a rendőrfőkapitány nem mellőzné a tűzszerész-szolgálatot sem, illetve a „bombakutatói képzésben részesült rendőrök” szakértelmét.
A Magyar Labdarúgó-szövetség főtitkára, Elbert Gábor a rendőrség terveit megismerve már arról tájékoztatta az érintett labdarúgóklubok vezetőit, hogy a transzparensekre vonatkozó előírásokat fokozott figyelemmel hajtsák végre, s a már engedélyezett transzparensek, feliratok fényképeit juttassák el az MLSZ biztonsági igazgatója részére.
vezércikk a 7. oldalon