Harmincéves a nyitás

Harminc évvel ezelőtt kezdődtek el a piaci reformok Kínában, amelyek segítettek az ázsiai birodalomnak a világ egyik vezető hatalmává válnia. Bár Kína nagyon messze van a nyugati típusú demokráciáktól, gazdasági teljesítménye bámulatos, csak az a kérdés, miképp tudják fenntartani a nyaktörő tempót.

2008. 12. 28. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Átformált ember. A hetvenes évek végén még javában érezni lehetett a kulturális forradalom (1966–1976) okozta káoszt. A tíz éven át tartó dúlás alatt minden magánvállalkozás tiltott volt, a vörösgárdisták egy étterem tulajdonosára is rásüthették a bélyeget, hogy „kapitalista”, azaz a rendszer ellensége. A nyitás után így nehezen indult el a korábbinál jóval vállalkozóbarátabb rendszer, ám a kínaiak gyorsan elkezdték élvezni az új előnyöket, megkezdődött az ideológia lassú halála és a „szocialista piacgazdaság” sikertörténete. A központilag szigorúan irányított, szinte ideológiamentes államban azonban burjánzik a korrupció, amellyel eddig nem tudtak mit kezdeni Peking urai.


Kínának folytatnia kell a piaci reformokat – szögezte le Hu Csin-tao (Hu Jintao) kínai elnök, a Teng Hsziao-ping által bevezetett gazdasági nyitás harmincadik évfordulóján elhangzott beszédében. Kína „folytatni fogja a reform és a nyitás ügyét” – idézte az MTI az államfőt, aki hozzáfűzte, hogy Teng Hsziao-ping harminc éve elindított reformjai alapozták meg a kínai gazdaság jelentős ütemű fejlődését. Tengnek a Mao Ce-tung alatti szigorú gazdasági ellenőrzést felváltó intézkedései 1978-tól lényegében megnyitották az utat a magánbefektetések és a külföldi tőke előtt úgy, hogy közben nem tették lehetővé a Kínai Kommunista Párt ideológiai befolyásának megkérdőjelezését. A sikeres gazdasági reformok maguk után vonták a társadalom átalakulását is: egyre többen költöztek a dinamikus fejlődésnek indult városokba. A sikereknek azonban vesztesei is voltak, az ország belső részén, a vidéken élők nehezebben boldogultak. A gyors iparosodást emellett jelentős mértékű környezetszennyezés kíséri.
A kínai kommunizmus is sokat veszített a harminc év során. Szinte teljesen kiüresedtek a szólamok, az ideológia mára háttérbe szorult, a kínai cégek ugyanúgy kereskednek, mint a nyugati társaságok. A lakosság sem él ugyanúgy, mint szülei, a nagy kirakatvárosokban, mint Peking vagy Sanghaj az amerikai felső tízezer életszínvonalát is felül tudják múlni egyes emberek, akik a kínai párturalmat és a piacgazdaságot ötvöző rendszert ügyesen kihasználják saját érdekükben. Egyedül a Kínai Kommunista Párt egyeduralma maradt töretlen, amely a „szocializmust kínai jellegzetességekkel” igyekszik fenntartani, soha nem definiálva pontosan ezt a kifejezést.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.