Elismerte az Országos Mentőszolgálat (OMSZ), hogy szerdán reggel csak jelentős késéssel tudott kocsit küldeni egy infarktusos beteghez, aki így több mint két óra múlva került a műtőasztalra. Pedig a Budai Irgalmasrendi Kórház ortopédiai osztálya – ahol a férfi rosszul lett – mindössze néhány háztömbnyire található a fekvőbeteg-ellátó intézmény kardiológiájától, ahol az értágító operációt elvégezték rajta.
Mint azt Győrfi Pál, az OMSZ szóvivője lapunknak elmondta: a riasztástól számítva 70 perc telt el, mire autót tudtak indítani. – A késedelemnek az volt az oka, hogy szerdán a szokásosnál lényegesen több telefonhívást kaptak – az átlagos 300 helyett 404-et –, ráadásul éppen délelőtt történt különösen sok rosszullét és baleset – állította. Győrfi szerint ha nincs elegendő mentőautó, akkor a mentésirányítónak prioritási sorrendet kell felállítania. Először azokhoz küld kocsit, akik közterületen szorulnak segítségre, s utána következnek a kórházban rosszul lett betegek.
A szóvivő állítása szerint a mentők a kiérkezéskor azt tapasztalták, hogy a beteg ellátatlan, márpedig az autó addig nem indulhatott el vele, amíg a páciens az elsődleges kezelést meg nem kapta. Ez további 50 percet „vitt el” a mentőautóban, így összesen valóban több mint 2 órába telt, mire az életveszélyes állapotban lévő beteg a szívkatéteres laborba kerülhetett, ahol megoperálhatták. Az OMSZ elismerte azt is, hogy a Budai Irgalmasrendi Kórház ortopédiájáról valóban egyértelműen jelezték, hogy akut infarktusról van szó, s azonnali szállításra van szükség.
Tomcsányi János, a kardiológiai osztály vezetője korábban úgy nyilatkozott lapunknak, hogy döbbenetesnek tartja az esetet, feljegyzést készítenek, és azonnali vizsgálatot követelnek a mentőktől. Megjegyezte: az infarktusoknál az első órát a szakzsargon aranyórának is nevezi, ha ugyanis ennyi idő alatt megfelelő beavatkozást végeznek a betegen, akkor akár szövődménymentesen is meggyógyulhat.
Remegő kéz, ideges tekintet, reszkető hang - Magyar Péternek indulatkezelési problémái vannak