Indulhat a vagyonfelélés

A parlament idei utolsó ülésnapján a szabad demokraták szocialista segítséggel átverték Magyar Bálint nagy botrányt kiváltó javaslatát, amely lehetővé teszi, hogy az egyetemek eladják utolsó értékeiket, így januártól az intézmények megkezdhetik a vagyonfelélést. A jogszabály ellen tiltakozó hallgatók szerint az SZDSZ okozta a bajt: a liberális oktatási miniszter idején ugyanis az iskolák olyan kölcsönt vettek fel, amelynek horribilis törlesztőrészletét csak akkor tudják fedezni, ha felélik ingatlanjaikat.

2008. 12. 27. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bár az egyetemek dolgozói és a hallgatók végig tiltakoztak ellene, és Hiller István oktatási miniszter is sokáig lebegette álláspontját Magyar Bálint és Sándor Klára egyetemi vagyonfelélésre vonatkozó javaslata ellen, a törpepárt ismét megzabolázta a szocialistákat, és egy alku révén még az idén átverte a parlamenten a javaslatot. Ennek értelmében az eladósodott egyetemek már januárban megkezdhetik ingatlanjaik eladását és a vagyonfelélést.
A törvénymódosító javaslat a Pénzügyminisztérium által benyújtott indítványnyal (státustörvény) kiegészülve lehetővé teszi, hogy fizetős magániskolákká alakuljanak az állami egyetemek. A pénzügyi kormányzat javaslata megengedi, hogy az állami egészségügyi, oktatási és kutatói intézetek vállalkozói közintézményekké alakuljanak. Ezzel egyidejűleg megszűnik a dolgozók közalkalmazotti státusa is. A Magyar-féle javaslat ezzel párhuzamosan az egyetemek kezébe adja az eddig az állam által felügyelt felsőoktatási vagyont, így a pénzügyi gondokkal küszködő iskolák kiárusíthatják utolsó értékeiket. Az újonnan létrejött, profitorientált magánfőiskolák bátran bevezethetik a tandíjat is.
Magyar javaslata óriási tiltakozást váltott ki a dolgozók és a hallgatók körében. Hiller István sokáig hallgatott az ügyben, végül azonban a szocialisták lepaktáltak a szabad demokratákkal. Bár az oktatási miniszter lépten-nyomon azt hangoztatta, hogy nem támogatja a privatizációt és az egyetemi vagyon elherdálását, mégis beállt az erre irányuló javaslat mögé. Elegendő volt annyi, hogy ő is hatalmat kapjon az egyetemi ingatlanüzlet lebonyolításában. Az erről szóló változtatást kapcsolódó módosító indítványként nyújtotta be a Házhoz három szocialista képviselő, Szabó Zoltán, Magda Sándor és Tatai Tóth András, amit az alku részeként a liberálisok a közelmúltban el is fogadtak. A szocialisták szerint az általuk beépített elemek valódi garanciát adnak arra, hogy ne lehessen elherdálni a vagyont. A legfőbb garanciális elemnek azt tartják, hogy indítványuk teljhatalmat ad az oktatási miniszternek.
A jövőben Hiller István egy személyben dönt majd arról, hogy engedélyezi vagy elutasítja egy egyetem ingatlaneladási, -vásárlási vagy -bérbeadási szándékát. A másik lényeges módosítás, hogy a rektorok saját hatáskörben hozott döntéseikért a jövőben 12 havi illetményüknek megfelelő öszszeggel felelnek.
Lapunk úgy értesült: több egyetemen a rektorok behívatták a szakszervezeti vezetőket és a HÖOK-elnököket, majd négyszemközti beszélgetésen próbálták „meggyőzni” őket arról, hogy támogatniuk kell a törvénymódosító javaslatot. A dolgozókat igen, a hallgatókat azonban nem győzték meg az MSZP-s javaslatok, sőt még az eddigieknél is keményebben támadták az immár szocialista–szabad demokrata koprodukcióban készült módosítást.
Miskolczi Norbert, a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciájának (HÖOK) elnöke lapunknak leszögezte: a rektorok vagyoni felelőssége jelenlegi formájában szinte semmit nem ér, hiszen az ingatlaneladásokról a szenátus dönt, a testületi döntésekből származó károkért pedig senkit nem terhel felelősség. Miskolczi szerint a kormány most azért akarja az egyetemek kezébe adni az állami vagyont, mert korábban olyan kedvezőtlen hitelkonstrukciókba kényszerítették az iskolákat, hogy a törlesztőrészleteket már csak egy régebbi ingatlan eladásából tudnák fedezni.
Miskolczi kifejtette: ha jelenleg egy iskolának van három saját ingatlanja, és hitelből építtetett egy új épületet, aminek most csak egy régi eladásából tudja fizetni a részleteit, akkor húsz év múlva – több száz millió forint befizetése és egy ingatlan felélése után – csak két régi ingatlanja lesz.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.