Iszlám bankok térhódítása a világban

Párizsba csábítaná a francia gazdasági miniszter az iszlám jogrendje alapján működő bankokat. Franciaország Nagy-Britannia és Németország példáját követve bővítené a banki szolgáltatásokat, kiszolgálva a nála élő hithű mozlimokat, egyúttal a roskadozó nyugati bankrendszer helyett adna alternatívát.

2008. 12. 08. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Összesen a világon az iszlám bankrendszer által mozgatott pénz 500 és 1000 milliárd dollár között mozog, ez a teljes bankolás mintegy hat százaléka. Az iszlám bankok eszméje más, mint a nyugati típusúaké, de a gyakorlatban ugyanaz a szerepe. Nincs kamat, minthogy az a Koránban egyértelműen le van fektetve, hogy tilos. Továbbá nem szabad olyan vállalkozásokba fektetni, amely alkohol, kábítószer, pornográfia, fegyver vagy disznóhús kereskedelmével foglalkozik. Az alapvető gondolat az, hogy segíteni kell a másikat, akkor Isten is megsegít, emellett tilos túlzott rizikót vállalni a nagyobb haszon érdekében.
Az iszlám bankolás elsősorban Délkelet-Ázsiában terjedt el, Malajzia és Indonézia piacvezető ezen a területen. A Közel-Keleten sokkal erősebb a befolyása a nyugati tőkének, s a bankrendszer is európai– amerikai alapokon nyugszik, így az iszlám rendszer választható, de nem kötelező. A szigorú iszlám alapokon nyugvó Szaúd-Arábiában a hetvenes években „szaúdizálták” a bankokat, így lett a brit HSBC-ből SABB (Saudi Arabian British Bank), a francia Crédit Agricole-ból Saudi Fransi Limited, a holland Abn Amro Bankból pedig Saudi Hollandi Bank. Ezek mindegyike nyújt ugyan iszlámalapú szolgáltatásokat, de a legtöbb tranzakció a hagyományos pénzforgalom része. Megjelentek az öböltérségben is a kizárólag iszlám bankolással foglalkozó intézetek, most ezek közül gondolkoznak néhányan – katari, kuvaiti, bahreini bankok – a párizsi ágazat megnyitásával. Az uniós és a francia jogrend azonban nehézzé teszi a sariján, az iszlám jogrendszeren alapuló gazdálkodást, s az eredeti koncepció sem egyezik. A nyugati gondolkodás az individuumon alapszik, az egyén felelősségét és sikerét tartja előtérben, a mozlimok viszont közösségben élnek, s ez jogrendszerükön is látszik. A mozlimok körében uzsorának, nyerészkedésnek számít az infláció mértékét meghaladó kamat, így nem csupán nem etikus, de büntetendő cselekmény, minthogy a közösség egy tagját adósságspirálba kényszerítheti, végső soron így a mozlimok egészének okoz kárt.
Bár az iszlám bankolás évszázadokkal ezelőtt létezett valamilyen formában, valójában csak a huszadik század végén jelentek meg ezek a bankok. Bár a nyugatinál jóval kevesebb kockázatot rejt, így kevesebbet lehet bukni egy rossz üzlet esetén, az esetleges nyereség is alacsonyabb az iszlám bankolással.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.