Két órát váratták az infarktusos beteget

A riasztástól számítva több mint két óra kellett ahhoz, hogy a mentők a Budai Irgalmasrendi Kórház ortopédiai osztályáról a néhány háztömbbel arrébb lévő kardiológiára szállítsanak egy infarktusos beteget. Az intézmény vizsgálatot követel a mentőknél.

2008. 12. 08. 20:21
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A háziorvosok többsége hibázik. Egy kutatás azt állapította meg, hogy a háziorvosok többsége nem biztosítja a szükséges ellátást az infarktusos betegeknek. Az adatok szerint 62 százalékuk nem kért rohamkocsit, 30 százalékuk nem várta meg a kiérkező autót, 66 százalékuk pedig nem adta be a megfelelő gyógyszert a páciensnek. Az alapvető fontosságú EKG-t is csak alig több mint 25 százalékuk készítette el. A felmérés alapjául szolgáló adatgyűjtés még 2000-ben indult. Burány Béla, az OMSZ minőségügyi szakértője kollégáival Kiskunhalas 140 ezer lakosú körzetének gyakorlatát figyelte összesen öt éven át, de feltételezéseik szerint az adatok valószínűleg az egész országra érvényesek lehetnek. Komáromi Zoltán háziorvos, országos szakfelügyelő egy nyilatkozatában úgy fogalmazott: minden háziorvos tisztában van az akut infarktus jelentőségével és a teendőkkel, de ez a tudás 3-4 évenként elavul, tehát az ötéves kötelező szakmai továbbképzésben erre nagy hangsúlyt kell fektetni. Kiss Róbert, a Magyar Kardiológusok Társaságának főtitkára lapunknak úgy nyilatkozott: nem vitatja a kutatás megállapításait, de szerinte az adatok nem érvényesek az ország egészére vonatkozóan. Mint mondta: a tapasztalatok szerint például a főváros és Közép-Magyarország térségében jobb lehet a helyzet.


A Budai Irgalmasrendi Kórház ortopédiája és kardiológiája is a fővárosi II. kerületi Frankel Leó úton található. A két részleget mindössze néhány háztömb választja el egymástól. A mentőknek riasztásától számítva szerdán reggel mégis több mint két és fél órába telt, amíg egy akut infarktusos beteg eljutott az ortopédiáról a szívkatéteres laborig, ahol az értágítást elvégezhetik rajta. Köztudott, hogy infarktus esetén minden perc számít, minél hamarabb kerül a beteg a megfelelő kórházba, annál nagyobb az esélye a túlélésre. A szakzsargon az első 60 percet aranyórának nevezi.
– Szerdán reggel valamivel 8 óra előtt riasztottuk a mentőket, mert az ortopédián egy férfi infarktust kapott. A beteget egyébként 10 napja operálták, azóta lábadozott – mesélte a történteket lapunknak Tomcsányi János, a kardiológiai osztály vezetője. Mint mondta: a mentő a telefonhívás után körülbelül két órával érkezett meg, s így a beteg csak 10 óra után kerülhetett a néhány háztömbnyire lévő szívkatéteres laborba. Hozzátette: visszahallgatták a telefonhívást – amelyet mindig rögzítenek –, s kiderült: egyértelműen tudatták a mentésirányítóval, hogy akut infarktusról van szó. Tudomásuk szerint a mentőszolgálat egyik illetékese is viszszahallgatta a rögzített telefonhívást, s számára is az derült ki, hogy a kórház valóban akut infarktus miatt adta le a segélykérést. – Azonnali vizsgálatot követelünk az ügyben – szögezte le Tomcsányi János. A beteget egyébként újra kellett éleszteni, azóta is lélegeztetőgéppel tartják életben.
Megkérdeztük az Országos Mentőszolgálatot, hogy miért késlekedett a mentőautó. Győrfi Pál szóvivő lapunknak úgy reagált: ha konkrét panasz érkezik hozzájuk, akkor megvizsgálják az ügyet, de ez idáig nem történt meg.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.