Kóka Rozália hatesztendős lehetett, amikor először látott betlehemezést. Én sem lehettem sokkal több, amikor – hála éppen az ő igyekezetének – megismerhettem a hadikfalvi betlehemest az érdi bukovinai székely népdalkör bakelitlemezéről. Templomi gyülekezetünk egyik néprajzos elkötelezettségű házaspárjának segítségével mi is megjelenítettük a misztériumjátékot minden évben, így előbb énekelhettem az angyalkarban, mint ahogy megtanultam olvasni. Belenőttünk a néphagyományba. Felnőtt fejjel már magam is szerveztem betlehemezést, és elsőként éppen a hadikfalvit választottam. Egyrészt nagyon pontos szövegkönyv volt hozzá, másrészt az élményszerű előadást meghallgatva átélhetővé vált a szertartás lényege.
Azóta felnőtt az újabb generáció, és 2002-ben az érdiek ismét felénekelték a hadikfalvi karácsonyi népszokásokat. Ezúttal CD-mellékletes, angol–magyar nyelvű könyv formájában foghatjuk a kezünkbe, kottákkal, szövegkönyvvel és Kóka Rozália személyes emlékeivel, amelyek végigvezetnek bennünket a betlehemes játék politikai okokból való betiltásától egészen Antal bácsiig, a nagybátyjáig, akinek köszönhető, hogy fennmaradtak a szövegek és a dallamok, és aki halála előtt két héttel még egyszer eljátszhatta a királyszolga szerepét. E történetek alighanem ugyanolyan fontosak, mint maga a lemez és a rajta megszólaló népszokás. Akárcsak az a fejezet, amelyben Tari Lujza a bukovinai székelyek történetét és vándorlásait meséli el Madéfalvától Moldván át Bukovináig, a Bácskától a Dunántúlon át egészen Érdig, történelmi és néprajzi szempontból egyaránt képet adva e sokat szenvedett népcsoportról. A könyv végén széthajtható, beszédes térkép foglalja össze és teszi képszerűvé ezt a hosszú és nehézségekkel teli utat, amely 1764-től az ötvenes évekig tartott.
A legújabb felvételen már nem a régi öregeket halljuk, hanem a fiaikat, unokáikat, akik Kóka Rozáliának köszönhetően ismét élővé tették ezt a nagyon sokrétű, a régi hitvilágból is rengeteg elemet őrző hagyományt. Ők ma is bukovinai székelynek vallják magukat. Biztos vagyok benne, hogy részben ennek köszönhetően őrizték meg identitásukat az etnikailag igencsak vegyes Érden, a kozmopolita főváros vonzáskörzetében. Többek között erről a megtartóerőről szól a hadikfalvi betlehemes története.
(Kóka Rozália: Hadikfalvi betlehemes. Fekete Sas Kiadó, Budapest, 2008. Ára: 2850 forint)
A betegek szeme láttára kellett újraéleszteni egy nőt a kecskeméti rendelőintézetben