Királyszolga

2008. 12. 22. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kóka Rozália hatesztendős lehetett, amikor először látott betlehemezést. Én sem lehettem sokkal több, amikor – hála éppen az ő igyekezetének – megismerhettem a hadikfalvi betlehemest az érdi bukovinai székely népdalkör bakelitlemezéről. Templomi gyülekezetünk egyik néprajzos elkötelezettségű házaspárjának segítségével mi is megjelenítettük a misztériumjátékot minden évben, így előbb énekelhettem az angyalkarban, mint ahogy megtanultam olvasni. Belenőttünk a néphagyományba. Felnőtt fejjel már magam is szerveztem betlehemezést, és elsőként éppen a hadikfalvit választottam. Egyrészt nagyon pontos szövegkönyv volt hozzá, másrészt az élményszerű előadást meghallgatva átélhetővé vált a szertartás lényege.
Azóta felnőtt az újabb generáció, és 2002-ben az érdiek ismét felénekelték a hadikfalvi karácsonyi népszokásokat. Ezúttal CD-mellékletes, angol–magyar nyelvű könyv formájában foghatjuk a kezünkbe, kottákkal, szövegkönyvvel és Kóka Rozália személyes emlékeivel, amelyek végigvezetnek bennünket a betlehemes játék politikai okokból való betiltásától egészen Antal bácsiig, a nagybátyjáig, akinek köszönhető, hogy fennmaradtak a szövegek és a dallamok, és aki halála előtt két héttel még egyszer eljátszhatta a királyszolga szerepét. E történetek alighanem ugyanolyan fontosak, mint maga a lemez és a rajta megszólaló népszokás. Akárcsak az a fejezet, amelyben Tari Lujza a bukovinai székelyek történetét és vándorlásait meséli el Madéfalvától Moldván át Bukovináig, a Bácskától a Dunántúlon át egészen Érdig, történelmi és néprajzi szempontból egyaránt képet adva e sokat szenvedett népcsoportról. A könyv végén széthajtható, beszédes térkép foglalja össze és teszi képszerűvé ezt a hosszú és nehézségekkel teli utat, amely 1764-től az ötvenes évekig tartott.
A legújabb felvételen már nem a régi öregeket halljuk, hanem a fiaikat, unokáikat, akik Kóka Rozáliának köszönhetően ismét élővé tették ezt a nagyon sokrétű, a régi hitvilágból is rengeteg elemet őrző hagyományt. Ők ma is bukovinai székelynek vallják magukat. Biztos vagyok benne, hogy részben ennek köszönhetően őrizték meg identitásukat az etnikailag igencsak vegyes Érden, a kozmopolita főváros vonzáskörzetében. Többek között erről a megtartóerőről szól a hadikfalvi betlehemes története.
(Kóka Rozália: Hadikfalvi betlehemes. Fekete Sas Kiadó, Budapest, 2008. Ára: 2850 forint)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.