Koncertre invitálták a képviselőket

2008. 12. 19. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem azt kéri a Budapesti Filharmóniai Társaság, hogy nevét, létét az előadó-művészeti törvényben nevezzék meg, hiszen név szerint a törvényben nem szerepel egyetlen más zenekar sem. Azt kéri, ne kelljen törvényben megnevezni a nevét ahhoz, hogy véget érjen az a törekvés, amely a zenekar 155 éves létezését kitörölni igyekszik Magyarország, Európa és a világ kultúrtörténetének lapjairól – fogalmazott az ország legrégebbi zenei együttese, a Budapesti Filharmóniai Társaság Zenekara (BFTZ) nyílt levelében, amelyet az Országgyűlés kulturális és sajtóbizottságának, valamint elnökének, Pető Ivánnak címeztek. A zenekar egyben jelképesen meghívott minden országgyűlési képviselőt a hétfői koncertjére, amelyre éppen az említett előadó-művészeti törvény tárgyalása idején került sor. Ennek tervezetéből ugyanis az előkészítés során kimaradt a Budapesti Filharmóniai Társaság, Magyarországon az első, és az egész világot tekintve is az egyik legrégebbi zenekar, amelynek ezáltal végképp megpecsételődne a sorsa.
Mivel hétfőn a honatyák nem értek rá, a meghívás érvényes a zenekar összes próbájára és későbbi hangversenyeire, amelyeket a nehéz anyagi körülmények ellenére továbbra is megtartanak, és jövőre is meghirdetnek. Az említett hangversenyen egyébként Rost Andrea énekelt, Howard Williams vezényelt, és a műsorban egy olyan zenei csemege is elhangzott, amely a nemzetközi zenei életben is ritkaságnak számít: a Beethoven-kortárs cseh zeneszerző, Jan Václav Hugo Vorísek D-dúr szimfóniája. – Mindezt úgy kellett megvalósítanunk, hogy az állam által biztosított támogatásunk már októberben elfogyott – tudtuk meg Mali Istvántól, a BFTZ választmányának elnökétől. Mali István emlékeztetett: amíg 2008-ban minden előzetes értesítés nélkül az addig juttatott és ígért összegnek mindössze a felét kapták, a jövő évi támogatást pedig a tapasztalat szerint legkorábban április–május táján utalják majd, addig a bevételeikből kell gazdálkodniuk. – Szerencsés helyzetben vagyunk, mert bár sok olyan hangversenyről hallok, ahol kevés a közönség, nálunk mindig telt ház van az Operaház magas jegyárai ellenére is – tette hozzá a választmányi elnök, aki hangsúlyozta: pusztán a bevételből lehetetlen létezni, tervezni, művészeket, műsorokat lekötni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.