Nem hoz változást Obama a Közel-Keleten

Daniel Kurtzert, az Egyesült Államok korábbi tel-avivi nagykövetét fogja közel-keleti különmegbízottjaként kinevezni Barack Obama, mondta egy izraeli diplomata a Háárecnek. Kurtzer vallásos zsidó, folyékonyan beszél héberül, s a nyolcvanas évek óta tölt be befolyásos pozíciót a különböző elnökök közel-keleti stábjában. A Jerusalem Post cikkírója szerint a következő amerikai elnök által kinevezett személyek mindegyike Izrael pártján áll.

2008. 12. 12. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Daniel Kurtzer egyébként nem a külügyminiszter, az Izrael által nagy örömmel üdvözölt Hillary Clinton alatt állna, hanem személyesen az elnöknek jelentene. Kurtzer valószínűleg meglehetősen szabadon dolgozhat majd, mivel a demokrata elnök közel-keleti politikáját többek között ő álmodta meg Dennis Ross-szal, a Clinton-éra béketárgyalójával és James Steinberggel együtt. A három férfi írta azt az előadást, amelyet Obama a kampány alatt előadott a nagy hatalmú lobbicsoport, az Amerikai Izraeli Közügyek Tanácsa előtt. Steinberg a Wall Street Journal szerint valószínűleg külügyminiszter-helyettes lesz. Kurtzer ugyan mélyen elkötelezett Izrael biztonsága ügyében, mégis többször tiltakozott a telepespolitika és a biztonsági fal nyomvonala ellen.
Nem sokkal azután, hogy Hillary Clintont hivatalosan is kijelölték külügyminiszternek, Ehud Olmert izraeli miniszterelnök leszögezte, Clinton a zsidó nép barátja, ezért örül a kinevezésnek.
Az is kiderült, hogy Obama nemzetbiztonsági főtanácsadója James Jones tábornok lesz. Korábban biztonsági kérdésekkel foglalkozott Ciszjordánia ügyében, meglátásairól pedig jelentést kellett készítenie, amely a jólértesültek szerint Izraellel szemben kritikus lett volna. Ez a jelentés azonban soha nem készült el. Jones támogatja az elképzelést, hogy az izraeli csapatok helyét NATO-békefenntartók foglalják el Ciszjordániában, amelyet Tel-Aviv hevesen ellenez.

Livni különvéleménye. „Egyáltalán nem vagyok megelégedve azzal, amit itt mondanak a palesztin gyerekekről”, mondta egyebek között Cipi Livni izraeli külügyminiszter az Európai Parlament külügyi bizottságában a „mediterrán párbeszéd” keretében, ahol ugyanakkor közölte: „zsidó telepek létesítése az 1967-ben elfoglalt területeken immár nem része az izraeli politikának.” (L. I.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.