Piacot robbantana az ázsiai „nagy gáztrojka”

Irán kerülő úton biztosíthatja be külföldi pozícióit, ugyanis szinte bizonyos, hogy a legnagyobb földgáztartalékokkal rendelkező országok kartellbe fognak tömörülni, így védve érdekeiket a nemzetközi piacon. Az egyesülés ötletét Irán legfelső vezetője vetette fel még tavaly januárban, és a három legfontosabb ország képviselői Teheránban is tárgyaltak a szervezet létrehozásáról.

2008. 12. 01. 19:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Irán mellett Oroszország és Katar alkotja azt a hármast, amely megalakíthatja a kartellt, ők együttesen a világ gáztartalékainak hatvan százalékával rendelkeznek, s a jelenlegi gázexport harmadáért felelnek. A vásárló országok egy része tiltakozik a kartellezés miatt, s az Európai Unió saját törekvéseivel ellentétesnek tartja a terveket. Hozzá hasonlóan az Egyesült Államok is rossznak tartja az egyesülést, annak ellenére, hogy szükségleteit saját forrásaiból, Mexikóból, valamint Kanadából fedezi, így az esetleg megugró gázárak közvetlenül nem érintenék. A fő probléma az amerikaiak számára inkább a gázkartellben rejlő politikai erő. Oroszország és Irán már régóta szívélyes kapcsolatot ápolnak egymással, Moszkva Irán nukleáris programjában is segít, így nagyon valószínű, hogy a gázmegállapodás esetén az irániak a nemzetközi kereskedelem komoly résztvevői lennének. Ezzel viszont kudarcot vallana a washingtoni terv a perzsa állam elszigeteléséről, bár az új amerikai adminisztráció jóval óvatosabban kezeli az iráni kérdést a Bush-kormányzatnál. Irán gázmezőin már most több nemzetközi cég kutat, s India, valamint Pakisztán is szívesen venné, ha gázvezetéket fektetnének le Irán felől, pedig mind a két állam Amerika stratégiai szövetségese.
Nem biztos azonban, hogy a gázpiacot azonnal felforgatná a kartell létrejötte, mivel az olajtól eltérően a földgáz nem szabadáras, sokat számít, hogy ki és melyik régióban vásárolja meg. A földgáznak nincs az olajhoz hasonló tőzsdéje, az ára pedig jóval kevésbé ingadozó, mint a fekete aranyé. A vásárlók akár 25 évre előre is lekötik maguknak a gázt, az olaj ára viszont napról napra változik a vevők és eladók lépései függvényében. A gáz szállítása emellett rendkívül nehézkes, hiszen lehűtve cseppfolyósítják, s csővezetéken szállítják el a fogyasztókhoz. Robert Ebel, egy washingtoni gazdasági agytröszt tanácsadója szerint a gázvezeték megépítése nagyon költséges, és két dolgot figyelembe kell venni: „Lesz-e elegendő gáz a csővezetékhez 25 éven át, és lesznek-e vásárlók, akik megveszik azt egy meghatározott áron ilyen hosszú időn keresztül.”
A gázkartell egyik célja, hogy a földgáz eladását kiszabadítsa a mostani szabályozás alól, így például az energiahordozó cseppfolyósított változatát az olajhoz hasonlóan árusítaná. A cseppfolyós gázt ugyanis hűtőhajókkal ugyanúgy lehet szállítani, mint az olajat, legfeljebb speciális konténerekre van szükség. Az orosz állami gázóriás, a Gazprom egyik fő célpontja az amerikai piac, s nemrégiben orosz energiaipari vezetők jártak Alaszkában, hogy együttműködési lehetőségekről tárgyaljanak. Alekszej Miller, a Gazprom elnöke egyértelműen kijelentette, hogy az olcsó fosszilis energiahordozók ideje lejárt, s kimondva-kimondatlanul az is biztos, hogy a „nagy gáztrojka” a földgáz árát minél magasabbra akarja emelni. A kőolaj-exportáló országok szervezete, az OPEC is azért alakult meg, hogy közös fellépéssel sikerüljön a nyomott árú, de mindenki számára nélkülözhetetlen energiahordozót drágábbá tenni. Az olaj ára a XIX. század végétől, az ipari felhasználás elterjedésétől 1973-ig, az olajárválságig szinte semmit sem változott, 1–2 dollár között maradt hordónként. Az 1960-ban létrehozott OPEC csak a jom kippuri háború után vetette be az olajfegyvert, az eredménye máig érezhető, a lépés történelmi volt. A gázkartellnek sokkal nehezebb dolga lesz, mint olajos társainak, de lehetőségei is szinte korlátlanok, ha a cseppfolyós földgázzal való kereskedés s az ahhoz szükséges technológiai feltételek elterjednek. A klímavédelemre koncentráló nyugati országok számára ugyanis megfelelő alternatívát jelent a környezetkímélő földgáz, csak további kutatásokra lenne szükség a felhasználási lehetőségeket illetően. Ezt persze az OPEC sem nézi feltétlenül jó szemmel, még akkor sem, ha az olajexportőrök általában gázzal is kereskednek. A jövő mégis minden bizonnyal azt hozza, hogy a gáz is belép a hektikus árú nemzetközi iparcikkek közé.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.