Szegényes kínálat várható a képzésekből, szakirányokból az egyetemeken. Különösen a jövőre tömegesen induló mesterképzéseken lesz hiányos a paletta. Az ok: az iskolák egy része a rendelkezésükre álló rövid idő alatt nem tudott felkészülni az új típusú követelményekre, így képtelen volt olyan minőségi tervet összeállítani, amelyet a Magyar Akkreditációs Bizottság (MAB) jóváhagyott volna.
Bazsa György, a bírálótestület elnöke korábban elismerte: az idén valóban sokkal több az elutasított kérelmek száma, mint amennyi régebben volt. Szerinte a működési gondokkal küzdő egyetemek szeretnének „minél nagyobb szelethez jutni a tortából”, hiszen a mesterszakok esetében harmincötezer hallgató és a velük járó állami támogatás elosztásáról van szó. Az iskolák egy része a megélhetés reményében minél több új szakot indítana, hogy magához vonzza a fiatalokat, ám sok esetben ehhez nincsenek meg a feltételeik, nem rendelkeznek megfelelő oktatói gárdával, infrastruktúrával, és az is előfordul, hogy az adott szaknak nincs létjogosultsága. A patinás egyetemek esetében sokszor az a hiba, hogy a nagy sietségben nem dolgozzák ki megfelelően a képzés alapjait, sőt amióta az SZDSZ-es Magyar Bálint 2005-ben alapjaiban megváltoztatta a képzési struktúrát, sok intézmény nincs tisztában az azóta felállított új követelményekkel.
Korábbi cikkünk idején az oktatási minisztérium azzal próbált nyugtatni, hogy késő őszig van még idejük javítani az egyetemeknek, hiszen szakindítási kérelmüket többször is beadhatják. Az engedélyeztetési statisztika azonban az év utolsó hónapjaiban sem javult. Az októberi ülésen a szakindítási kérelmek közel felét, a novemberi plénumon egyharmadát utasították el. Különösen nagy a baj az újonnan induló tanári mesterszak- és az egyéb, korábban még nem indított mesterszak-létesítési kérelmekkel. Az októberi plénumon a tizenhárom mesterszak-létesítési kérelemből csupán kettőt engedélyezett a MAB, a Moholy-Nagy Művészeti Egyetemnek például az összes pályázatát elutasították. Októberben az alapszakokra is rájárt a rúd: a testület az indítási kérelmek nyolcvan százalékát utasította el, köztük jó néhány a mérnökszak, pedig e területen fenyegető a szakemberhiány. Meglepően sok volt az elutasító határozat a sport- és egészségneveléssel kapcsolatos képzéseken és a turizmus-vendéglátás terén. A mesterszakok közül nem indulhat el többek között a Pannon Egyetem kertészmérnöki, illetve természetvédelmi mérnökképzése, ahogy a Nyugat-Magyarországi Egyetemen sem lesz agrármérnökképzés. Októberben a tanári mesterszak-indítási kérelmek ötven százalékát söpörte le az asztalról a MAB. Debrecenben nem indulhat angoltanári, Pécsett francia- és latintanári, a Nyugat-Magyarországi Egyetemen pedig történelemtanári képzés.
Novemberben kicsit javult az arány, de még így is elkaszálták a kérelmek harmadát. A legfőbb vesztes a Miskolci Egyetem: 14 kérelmükből hatot engedélyeztek.
Szijjártó Péter a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara új vezetésével tárgyalt