Toporgás a Közel-Keleten

Condoleezza Rice távozó amerikai külügyminiszter elismerte, hogy nem lesz az idén kiegyezés Izrael és a palesztinok között. Az annapolisi folyamat tökéletesen hatástalan volt, 2008 nem a béke éve volt a Közel-Keleten, annál többet hallottunk azonban az Irán elleni esetleges támadásról.

2008. 12. 27. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

George Bush 2007 végén indította útjára az annapolisi folyamatot, amelynek hosszú távú célja egy működőképes palesztin állam létrehozása, a végleges békeszerződés megkötése Izrael és a palesztinok között, s rövid távon, 2008. december 31-ig egy kiegyezési keretszerződést akartak látni az asztalon az amerikaiak. De nem látnak semmivel sem többet, mint a folyamat indulásakor. Az izraeliek és a palesztinok saját belső harcaikkal voltak elfoglalva, Ehud Olmert teljes hatalmú izraeli miniszterelnökként a hagyományos elveket képviselte, béna kacsaként, korrupciós pereire várva pedig békülne. Mahmúd Abbász palesztin elnök a Hamásszal vív állóháborút a hatalomért, legutolsó ígérete szerint most már nagyon közeli az időpont, amikor a lakosság urnákhoz járul, s megválasztja utódját. Egymással is rengeteget tárgyalt a két vezető, de a lényegi kérdéseket nem sikerült lezárni, bár Washington szerint öröm, hogy legalább leültek egymással a felek.
Közben Izrael nagyon sokszor megfenyegette Teheránt annak atomprogramja miatt, az Egyesült Államokkal karöltve még amolyan népfrontmozgalmat is megpróbáltak elindítani, de a gazdasági és politikai érdekek miatt Irán elszigetelése képtelenség. A kudarc megmutatta, hogy Irán nagyon komoly erőt képvisel, a térség egyik legfontosabb stabilizáló tényezője, emellett korántsem elvakult vallási radikálisok, hanem pragmatikus politikusok irányítják. Szoros szövetségese, Szíria közben megkezdte a világ talán egyetlen, naponta friss híreket kiszivárogtató titkos tárgyalását Izraellel. Damaszkusz békét kötne, de vissza akarja kapni a megszállt Golan-fennsíkot, utolsó hírek szerint egészen a Genezáret-tóig. Az a térség legfontosabb vízbázisa, amely egyébként is kevés Izraelnek, ráadásul stratégiai szükséglet – ahogy a Golan-fennsík is –, így ezek a tárgyalások sem kecsegtetnek túl sok eredménnyel. A Közel-Kelet kevés örömteli eseménye közé tartozik, hogy Libanonban sikerült Emile Lahud elnök utódját megválasztani. Michel Szulejmán május óta a cédrusok földjének első embere, akinek így ki kellett egyeznie a nyugatiak által támogatott Fuád Szinjóra kormányfővel, a nagyobb ellenzéki tömbökkel, azok belső ellenzőivel, a vallási csoportokkal, a nagy hatalmú családokkal, az összes szomszéddal, így elsősorban Szíriával és Izraellel, valamint a Hezbollah és az Amal fegyveres milíciáival. Három nap alatt ez sikerült Dohában, mert minden érintettnek az új elnök megválasztása volt az érdeke, vagy legalább rá lehetett beszélni. A déli szomszéd azonban előbb megvárja a jövő februári izraeli választás eredményét, s csak az új kabinet dönthet majd esetleg a békéről. Mondjuk Benjamin Netanjahu kormánya.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.