Veres cáfolná a cáfolhatatlant

Próbálja letagadni a közszférában jövőre várható óriási mértékű, akár hetvenezer fős létszámleépítést a pénzügyminiszter. A tárca közleménye szerint lapunk alapvetően téved, amikor tegnapi lapszámunkban állítottuk, hogy elbocsátásokra különítették el a Miniszterelnöki Hivatal hetvenmilliárd forintos tartalékát. Veres János tárcavezető védekezését azonban cáfolja az elbocsátásokat igazoló bizottsági jegyzőkönyv, a Pénzügyminisztérium főosztályvezetőjének nyilatkozata és a saját maga által benyújtott költségvetési törvényjavaslat is.

2008. 12. 06. 19:47
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Valaki nem mond igazat a Pénzügyminisztériumban – ez a következtetés vonható le abból, hogy egymásnak élesen ellentmond a tárca illetékes főosztályvezetőjének nyilatkozata és az ügyben kiadott hivatalos minisztériumi közlemény a Miniszterelnöki Hivatal különböző személyi kifizetésekre elkülönített hetvenmilliárd forintos keretének felhasználásáról. A költségvetési törvényjavaslat, a parlamenti bizottsági jegyzőkönyv és tanúk is Koleszár Katalin főosztályvezető állítását erősítik, aki szerint a hetvenmilliárd forintos keret döntő részét az elbocsátásokból eredő végkielégítésekre fordítják.
Emlékezetes: lapunk tegnap a parlament oktatási bizottságának november 19-i ülésén készült jegyzőkönyv alapján azt írta: ijesztő méretű elbocsátásokra készül jövőre a kormány. Az ülésen Szabó Zoltán, a testület szocialista elnöke elismerte, hogy a Miniszterelnöki Hivatal hetvenmilliárd forintos tartalékának elsöprő többségét a közalkalmazottak és köztisztviselők elbocsátásával kapcsolatos végkielégítésekre különítették el. Erre a pénzre a költségvetési szervek, önkormányzatok pályázhatnak, hogy ki tudják fizetni a végkielégítést. Szabó Zoltán állítását Koleszár Katalin, az ülésen a Pénzügyminisztériumot képviselő főosztályvezető is megerősítette.
*
Ezzel megdőlt az az állítás, amely szerint azért a 13. havi bérek megvonásával spórol a kormány, mert így nincs szükség elbocsátásokra. A hetvenmilliárd forintos végkielégítésekre szánt keret azt jelenti, hogy ha átlagosan bruttó egymillió forintos fájdalomdíjjal számolunk, akkor a keret hetvenezer közszolga elbocsátását fedezi.
Az ülésen a hetvenmilliárd forintos keret úgy került szóba, hogy a Fidesz két fontos módosító indítványt nyújtott be a testület elé: az egyik a közoktatási normatívákra szánt forrást emelte volna 26 milliárd forinttal, a másik pedig a felsőoktatásra szánt összeget fejelte volna meg 17 milliárd forinttal. A Fidesz a pluszforrások egy részét a Miniszterelnöki Hivatal (MeH) különböző személyi kifizetésekre elkülönített hetvenmilliárd forintos keretéből vette volna el. Ám a szocialisták nem voltak hajlandók hozzányúlni ehhez az összeghez, mondván, hogy azt másra kell költeni, és elvetették az ellenzéki mentőcsomagot. A fideszes Pósán László ezután magyarázatot követelt: mondják meg végre, mire kell a MeH-nek az a hetvenmilliárd forint, amikor a béreket nem ebből fizetik, hiszen az külön tétel a költségvetésben. Ekkor Szabó Zoltán és Koleszár Katalin elismerte, hogy elbocsátásokra kell a pénz.
Cikkünkre reagálva tegnap a Pénzügyminisztérium közleményt adott ki, amelyben lapunk írását alapvető tévedésnek nevezte, és megcáfolta saját emberét. A tárca szerint a közszférában nem lesz elbocsátás jövőre. Ellenkezőleg: azzal számolnak, hogy megőrzik az álláshelyeket. Hozzáteszik: nem végkielégítésre, hanem bérekre áll rendelkezésre ez a pénz. Elismerik ugyan, hogy a kormány a stabilizációs programban jövőre nem számol a közszférában béremeléssel, de szerintük ez nem jelenti azt, hogy a bérek összességében nem változnak. Végre kell ugyanis hajtani az aktuális előremenetellel kapcsolatos béremeléseket, és egyéb változtatásokat, ennek fedezetét biztosítja a 69,7 milliárd forintos tartalék.
Szabó Zoltán is magyarázkodásra kényszerült: a Klubrádiónak tegnap azt nyilatkozta, tévedésből mondta azt, hogy a közszféra további leépítésére különítette el a 70 milliárd forint döntő többségét a kormányzat; azt is közölte, nem igaz, hogy a pénzügyi tárca illetékese megerősítette az általa mondottakat. A szocialista politikus most a bérek reálértékének megőrzéséhez szükséges forrásnak nevezte a 70 milliárd forintot.
– Ordas hazugságokat tartalmaz a Pénzügyminisztérium közleménye, hiszen a tényeket és a költségvetési törvényt akarják letagadni – fogalmazott lapunknak Pósán László fideszes politikus. Kijelentette: hiteles a lapunk által idézett jegyzőkönyv, és megerősítette, hogy kérdésére az illetékesek azt mondták, a pénz döntő részét elbocsátásokra különítették el. Emlékeztetett: amikor a 2007-es költségvetés született, akkor is letagadta a kormány a tervezett leépítéseket, majd mégis több ezer ember került az utcára. Leszögezte: a PM hazugságai már az abszurd humor kategóriájába tartoznak, hiszen olyan tényeket akarnak letagadni, amit hivatalos dokumentumok, jogszabályok rögzítenek.
Ott volt a bizottsági ülésen Kerpen Gábor, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének (PDSZ) elnöke is, aki szintén megerősítette: a saját fülével hallotta, hogy a PM képviselője azt mondta, a pénz nagy részét elbocsátásokra költik majd. Az érdekvédő leszögezte: ha a létszámleépítésekre elkülönített hetvenmilliárd forintos keretet valóban bérekre fordítanák, abból fedezni lehetne a teljes közszféra 13. havi bérét, vagyis a kormány kapásból teljesíthetné az egyik sztrájkkövetelést, ami új lendületet adhatna a tárgyalásoknak. Hozzátette: ha a közoktatásban újabb nagymértékű elbocsátások lesznek, akkor nem garantálható az oktatás minősége, és összeomolhat az egész oktatási rendszer. Leszögezte: a leépítésekre elkülönített hatalmas tétel is egy olyan pont, amely miatt fel kell szólítani minden közszolgát: szombaton vonuljon az utcára, és demonstráljon, hiszen addig kell tiltakozni, amíg nem késő.
Kérdés persze, hogy a szakszervezek hajlandók-e egységesen fellépni a készülő elbocsátások ellen, a Szakszervezetek Együttműködési Fórumának (SZEF) elnöke ugyanis igen furcsán reagált a leépítések hírére. Varga László lapunknak azt mondta: ő úgy tudja, nem végkielégítésekre használják ezt a pénzt, de ha mi máshogy tudjuk, akkor kérdezzük meg a Pénzügyminisztériumot. Varga vélhetőleg nem olvasta a költségvetési törvényjavaslat negyedik paragrafusát, ahol feketén fehéren le van írva, hogy a keret egy részét végkielégítésekre szánják. Varga pártatlanságával kapcsolatban annyit: fia, ifjabb Varga László az MSZP ifjúsági szervezete, a Fiatal Baloldal elnöke, illetve szocialista országgyűlési képviselő. A szakszervezeti vezető testvére, Varga Zoltán szintén MSZP-s országgyűlési képviselő, ráadásul a költségvetési bizottság tagja.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.