A maffia-bűncselekményekkel vádolt Zuschlag János szerint a titkosszolgálat egyik munkatársa volt az a férfi, aki egy lehallgatott telefonbeszélgetés tanúsága szerint egy rejtélyes borítékot akart neki átadni tavaly februárban.
A Bács-Kiskun Megyei Bíróságon folyó Zuschlag-per tegnapi tárgyalásán ezt a hangfelvételt is lejátszotta a bíró. A telefonban be sem mutatkozó titokzatos férfi azt mondta a volt szocialista országgyűlési képviselőnek, hogy mindenképpen találkozni akar vele, mert át kell adnia egy borítékot, amelyben egy nagyon fontos üzenet van. Hogy mi volt a borítékban és a találkozó végül létrejött-e, nem tudni, azonban a másodrendű vádlott Lados István – Zuschlagra hivatkozva – arról tájékoztatta tegnap a bíróságot, hogy az illető a titkosszolgálat egyik munkatársa volt, így az ügyészség nem tud vele mit kezdeni.
Két másik, tavaly februári hangfelvételen Zuschlag ismételten Lusztig Péterrel, Lamperth Mónika egykori belügyminiszter kabinetjének tanácsadójával beszélt.
*
Mint Zuschlag fogalmazott: „enyhén szólva fentebb kerültek a dolgok”, és arra a hazugságra hivatkozva kérte Lamperth bizalmasának, Baranya egykori rendőrfőkapitányának a segítségét, hogy már öt szocialista önkormányzati képviselőt idézett be az ügyészség, és poligráfos vizsgálat vár rájuk. Lusztig ezen elcsodálkozott: „Poligráfos vizsgálat egy ilyen kis p…a ügyben?” Lusztig arról is beszélt: „Nincs még információm, Király csak holnap reggel hív viszsza.” Mindenesetre megígérte, hogy tájékozódik az ügyben. (Király alatt feltehetőleg Király Ferencet, Bács-Kiskun megye akkori rendőrfőkapitányát értette, akit később hivatalos indoklás nélkül leváltottak posztjáról.)
Eközben az ötödrendű vádlott, Krausz Csaba jogi képviselője azt indítványozta, hogy tanúként hallgassák ki az MSZP, a Fidesz, az MDF és az SZDSZ elnökét, az ifjúsági ügyekkel is foglalkozó korábbi minisztereket és Demszky Gábor főpolgármestert. Sándor László ügyvéd indoklása szerint így a bíróság képet kaphatna a jelenlegi „álságos” pártfinanszírozási rendszerről, amely kódoltan magában rejti a korrupció lehetőségét. A pártelnökök (Gyurcsány Ferenc, Orbán Viktor, Dávid Ibolya és Fodor Gábor) a jogszabályok megalkotásáról, a volt ifjúsági miniszterek (Deutsch Tamás, Jánosi György és Göncz Kinga) a minisztériumi pályázatokról, a főpolgármester pedig a Fővárosi Önkormányzat által kiírt pályázatokról tudna nyilatkozni. A bíróság később dönt arról, helyt ad-e az indítványnak.
Arról azonban már tegnap döntött Fodor Endre tanácsvezető bíró, hogy a harmadrendű vádlott, Katus Ferenc – védője indítványa ellenére – továbbra is előzetes letartóztatásban marad. Az ügyvéd bejelentette: a határozat ellen fellebbezést nyújt be.
Tegnap egyébként lezárult a Zuschlag-per első szakasza, amely során a vádlottakat, illetve a nyomozó hatóság által rögzített telefonbeszélgetéseket hallgatta meg a bíróság. Jövő februárban a több mint száz tanú meghallgatásával folytatódik a büntetőper, amelyben várhatóan csak jövő ősszel születik elsőfokú ítélet. A vád szerint Zuschlag János volt szocialista politikus és 15 bűntársa (köztük több volt szocialista politikus vagy háttérember) mintegy 75 millió forintnyi állami pályázati pénzt tüntetett el civil szervezetek segítségével. A vád ellenük: bűnszervezet tagjaként, különösen nagy kárt okozó, folytatólagosan elkövetett csalás és más bűncselekmények.
Orbán Viktor: Régi és kínzó adósságát teljesítette Magyarország