Ázsiai gigászok jövője

Az idén is bebizonyosodott, hogy Huntington önbeteljesítő jóslata nem légből kapott:  Ázsia nagyágyúi tovább építkeztek, s a világ vezető hatalmai mögé sorakoztak fel. Kína és India is megkerülhetetlen a nemzetközi politikában, s várhatóan a gazdasági válság sem töri meg nagyobb mértékben a lendületüket. A két ország belső viszályai azonban komoly problémákat okoznak majd a jövőben.

2009. 01. 02. 20:33
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kína nemrég ünnepelte a gazdasági nyitás harmincadik évfordulóját, amely lehetővé tette, hogy az ázsiai birodalom soha nem látott hatalommal bírjon a nemzetközi piacokon. Szinte felfoghatatlan, hogy a kulturális forradalom poklából hogyan tudott felállni Kína, sőt néhány év alatt sikerre vitte a világ egyik legkapitalistább gazdaságpolitikáját. Az egykor féltékenyen bezárkózó Kína kirajzott a világba, s nyersanyagokat szállít haza, hogy ellássa éhes feldolgozóiparát. Évente tíz százalékkal bővül a gazdaság, amely azonban azt is jelenti, hogy az ennél lassabb ütem visszaesésnek számít. 2008-ra Kína az iparcikkgyártásban egyeduralkodóvá vált, önmaga alakítva a piacot, amely az olcsóság érdekében feláldozza a minőséget. Ezért is jelent viszonylag komoly gondot ennek az ágazatnak a világméretű pénzügyi válság, de a lendületet bizonyára nem töri meg, legfeljebb lassítja a fejlődést. Kína feladata az egyre növekvő gazdaság nyújtotta előnyök kiterjesztése az egész országra. Ez pedig eddig nem történt meg, a nyugati vidékek nagyon elmaradottak. Az is igaz, hogy ha a lakosság fogyasztása akár csak csekély mértékben is emelkedik, búcsút mondhat az ország a két számjegyű növekedésnek. A jövőt mégis ő irányítja, mégpedig passzív módon, a kereskedelmi igények meszszemenő kielégítésével.
India mélyről jövő vallásos berendezkedésével, az egymilliárd emberre kiterjesztett demokráciájával merőben más helyzetben van. Annyiban mégis hasonlít szomszédjához, hogy India is képes kiszolgálni a világ bizonyos igényeit. Ezek pedig a technológiai fejlesztések, amelyek főként nyugati beszállítók megrendeléseire készülnek. India Nagy-Britanniát követi, majd a függetlenség óta saját – és igencsak sikeres – úton halad, de az évszázados gyarmati tudatot nem tudja maga mögött hagyni. India belső gátja ugyancsak Anglia, pontosabban a megosztás Pakisztánnal. Kasmír fájó pont a két atomhatalom közötti kapcsolatban, amely a mumbai vérengzés kapcsán ismét szem elé került. Amíg India és Pakisztán együttműködése nem stabilizálódik, addig a hindu nagyhatalom nem foglalhatja el az őt megillető helyet.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.