Egyeztettek, Hiller István meghátrált

Rendkívüli intézkedéssel tíz százalékkal növelte az Arany János tehetséggondozó programba felvehető diákok számát az oktatási miniszter. Az új férőhelyekre azonnali pályázatot írnak ki. Hiller István korábban annyira megszigorította a beiskolázási szabályokat, hogy az a Fidesz és a programban részt vevő iskolák szerint is a tehetséggondozás ellehetetlenüléséhez vezetett volna.

2009. 01. 31. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Siker koronázta Pokorni Zoltán és az Arany János tehetséggondozó programban részt vevő iskolák napok óta tartó küzdelmét, amelyet azért indítottak, hogy megakadályozzák a program szétverését. Az MSZP-s tárcavezetővel a Fidesz alelnöke kezdeményezett azonnali egyeztetést az ügyben. Hiller a Pokorni által megjelölt időpontra ugyan nem ment el, egy nappal később azonban fogadta az Orbán-kormány egykori oktatási miniszterét, a program elindítóját, és hajlandó volt engedményeket tenni. Hiller István felajánlotta, hogy rendkívüli intézkedéssel, saját minisztériumi kerete terhére több mint tíz százalékkal megemeli a programba felvehető diákok számát. Mivel a jelentkezési határidő már lejárt, az újonnan meghirdetett hatvan helyre új pályázatot írnak ki, amire február 20-ig lehet jelentkezni. A pluszhelyekre olyan gyerekek is jelentkezhetnek, akik nem férnek be a törvényben szigorúan meghatározott hátrányos helyzetű kategóriába, de a pályázatot elbíráló iskola szerint rászorulónak és kellően tehetségesnek bizonyulnak.
Hiller közölte: az idén eddig 935-en pályáztak a program 555 helyére. A hatvanfős férőhely-bővítéssel 615 diákot vesznek fel, amelynek több mint húsz százaléka lehet olyan fiatal, aki a törvény értelmében nem, de a tanárok szerint rászorulónak minősül. Az oktatási miniszter leszögezte: a programot hosszú távon is továbbviszik, és lehetőség teremtenek arra, hogy a résztvevők számát növeljék.
Pokorni Zoltán szerint a Hiller István által javasolt módon az idén szavatolható, hogy ne maradjanak ki a rászoruló gyerekek a programból.
Sió László, az ellenzéki párt oktatáspolitikai műhelyének vezetője lapunknak megjegyezte: a rövid távú megegyezésen túl hosszú távon az a cél, hogy eltöröljék a rászoruló, de a törvény szerint nem hátrányos helyzetű diákokra vonatkozó felvételi korlátot. A Fidesz és az iskolák azért kongatták a vészharangot, mert Hiller István ésszerűtlenül megszigorította a beiskolázási szabályokat: az oktatási miniszter előírta, hogy a jövőben csak a felvettek tíz százaléka lehet olyan gyerek, aki rászoruló, de törvényi definíció szerinti hátrányos helyzetű kategóriába be nem sorolható, azaz a család egy főre jutó jövedelme nem haladja meg a mindenkori öregségi nyugdíjminimum 125 százalékát, jelenleg 35 625 forintot. Ezzel szemben az előző évek tapasztalatai alapján országos összesítésben a felvettek fele olyan tehetséges rászoruló volt, aki nem fér be a törvényileg szabályozott hátrányos helyzetű kategóriába, mert például néhány száz forinttal túllépi a jövedelemkorlátot. Ha Hiller nem engedett volna, tehetséges diákok százai estek volna el a továbbtanulás lehetőségétől.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.