A Tolna megyei Mucsfán hetek óta iskolába járás helyett otthon üldögél egy ötödikes fiú, mert az édesanyja kivette az iskolából, másik intézményt azonban hetek óta nem talál neki, a diákot ugyanis egyetlen környékbeli intézmény sem hajlandó fogadni. Cseke Ferenc esete megosztja a környékbelieket és az iskolatársakat: sokak szerint nagyon rossz magaviseletű, kezelhetetlen gyerekről van szó, nem csoda, hogy erre a sorsra jutott. Vannak azonban olyanok is, akik szerint ez még nem ok arra, hogy a gyerek ne járhasson iskolába.
A botrány egy pofon miatt robbant ki. A Tolnai Népújság szerint az aparhanti iskola igazgatójánál akkor szakadt el a cérna, amikor a gyerek levert egy tablóképet a folyosó faláról, és az összetört. Természetesen nem ez volt Ferike első csínytevése, az intézmény vezetője azonban mostanra telítődött feszültséggel, és a lap szerint „kétkezes, dupla fülest kent le” a gyereknek. Ferike azt állítja, nem először ütötte meg az igazgató. Azt mondja, egyszer azért kapott, mert lábbal tolta be a széket a pad alá. Ekkor az igazgató a falnak lökte, megütötte. Az volt a szerencséje, hogy a két kezét védekezésképpen keresztbe rakta az arca elé.
Csekéné Kovács Eszter, a fiú édesanyja az eset után felhívta az iskolát, és kérdőre vonta az igazgatót: „Mondtam neki, hogy ha ezt így folytatják, kiveszem a gyerekeket az iskolából. Másfél óra múlva már a házunknál volt egy fiatalember egy nyomtatvánnyal, amin az állt, hogy önszántamból kiíratom mindhárom gyerekemet az aparhanti intézményből.” Mindez még december elején történt.
A probléma itt vált súlyossá igazán. Eltanácsolás esetén az iskola kötelessége, hogy új intézményt keressen a fegyelmi vétséget elkövető gyereknek. Ha azonban a szülő maga veszi ki az iskolából a diákot, saját magára vonja a tankötelezettség teljesítésének felelősségét, vagyis neki kell biztosítania, hogy a gyerek újra iskolába járjon.
– A konkrét eset részleteit nem ismerem, ezért csak általánosságban tudok beszélni az ügyről – mondta lapunknak Aáry-Tamás Lajos, az oktatási jogok biztosa. Az ombudsman leszögezte: egy iskola csak akkor engedheti el a gyereket, ha a szülő talált neki egy befogadó intézményt. Ha azonban a szülő önszántából veszi ki a gyerekeit, innentől kezdve az ő felelőssége, hogy új iskolát találjon a gyereknek. A családnak ezért jól meg kell fontolnia egy iskolaváltást, és csak akkor lépni, amikor már talált új intézményt a gyereknek. Az ombudsman leszögezte: azt tanácsolja a szülőknek, hogy forduljanak hozzá az ügyben. Volt már olyan esete, amikor – bár a szülők aláírták, hogy önként veszik ki a gyereket az iskolából – a vizsgálat során bebizonyosodott, hogy az iskolai vezetés nyomást gyakorolt rájuk, tehát a valóságban eltanácsolás történt, így az intézmény kénytelen volt visszavenni a gyereket. Aáry-Tamás megjegyezte: a helyi újságírónak még a mobilszámát is megadta, hogy ezen keresse a család, ők azonban nem kértek tőle segítséget.
Az anya azt állítja, folyamatosan keresnek új intézményt a gyerekeknek: már a karácsonyi szünet előtt beadták kérelmüket a teveli iskolába. Ferike két testvérét fel is vették, ám a rossz magatartásáról és kezelhetetlenségéről hírhedtté vált fiút nem fogadták. Januárban Cikón és Bonyhádon is próbálkoztak, ám Ferikét ott sem látják szívesen, így most már több mint egy hónaposra nyúlt a fiú rendkívüli téli szünete. Az esetre már a gyámhivatal is felfigyelt, és ellátogatott a családhoz.
Az aparhanti igazgatót egyébként a fiú anyja a pofon miatt feljelentette a rendőrségen. Sármány Gyula lapunknak leszögezte: nem történt jogsértés, hiszen nem ők távolították el a gyereket, hanem az anyja vitte el onnan, innentől kezdve nem az ő dolguk, hogy iskolát találjanak neki. Hozzátette: úgy tudja, most a györei iskolában van a gyerek felvételi kérelme, ott talán sikerrel jár. Az igazgató nem akart beszélni a pofonról és a fiú magatartásáról sem. Tudja, hogy rendőrségi feljelentést tettek ellene, ám erről még semmilyen hivatalos értesítést nem kapott. Leszögezte: most semmiképpen sem mond le tisztségéről, megvárja, milyen eredménnyel zárul a rendőrségi vizsgálat.
Orbán Viktor: Magyarország a középmezőny élére kerülhet a bérszínvonalban