Kényszerű iskolaszünet a renitens diáknak

Egy hónapja nem jár iskolába egy tizenkét éves fiú Tolna megyében, mert egyik intézmény sem hajlandó felvenni a sokak szerint kezelhetetlen gyereket. Az eset nem mindennapi: a gyereket nem rúgták ki korábbi iskolájából, hanem anyja íratta ki onnan, innentől kezdve azonban a szülő felelőssége, hogy új iskolát találjon a gyereknek. A környéken azonban mindenhol elutasítják a felvételi kérelmét, így Ferike iskolapad helyett az otthoni díványt koptatja.

2009. 01. 28. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Tolna megyei Mucsfán hetek óta iskolába járás helyett otthon üldögél egy ötödikes fiú, mert az édesanyja kivette az iskolából, másik intézményt azonban hetek óta nem talál neki, a diákot ugyanis egyetlen környékbeli intézmény sem hajlandó fogadni. Cseke Ferenc esete megosztja a környékbelieket és az iskolatársakat: sokak szerint nagyon rossz magaviseletű, kezelhetetlen gyerekről van szó, nem csoda, hogy erre a sorsra jutott. Vannak azonban olyanok is, akik szerint ez még nem ok arra, hogy a gyerek ne járhasson iskolába.
A botrány egy pofon miatt robbant ki. A Tolnai Népújság szerint az aparhanti iskola igazgatójánál akkor szakadt el a cérna, amikor a gyerek levert egy tablóképet a folyosó faláról, és az összetört. Természetesen nem ez volt Ferike első csínytevése, az intézmény vezetője azonban mostanra telítődött feszültséggel, és a lap szerint „kétkezes, dupla fülest kent le” a gyereknek. Ferike azt állítja, nem először ütötte meg az igazgató. Azt mondja, egyszer azért kapott, mert lábbal tolta be a széket a pad alá. Ekkor az igazgató a falnak lökte, megütötte. Az volt a szerencséje, hogy a két kezét védekezésképpen keresztbe rakta az arca elé.
Csekéné Kovács Eszter, a fiú édesanyja az eset után felhívta az iskolát, és kérdőre vonta az igazgatót: „Mondtam neki, hogy ha ezt így folytatják, kiveszem a gyerekeket az iskolából. Másfél óra múlva már a házunknál volt egy fiatalember egy nyomtatvánnyal, amin az állt, hogy önszántamból kiíratom mindhárom gyerekemet az aparhanti intézményből.” Mindez még december elején történt.
A probléma itt vált súlyossá igazán. Eltanácsolás esetén az iskola kötelessége, hogy új intézményt keressen a fegyelmi vétséget elkövető gyereknek. Ha azonban a szülő maga veszi ki az iskolából a diákot, saját magára vonja a tankötelezettség teljesítésének felelősségét, vagyis neki kell biztosítania, hogy a gyerek újra iskolába járjon.
– A konkrét eset részleteit nem ismerem, ezért csak általánosságban tudok beszélni az ügyről – mondta lapunknak Aáry-Tamás Lajos, az oktatási jogok biztosa. Az ombudsman leszögezte: egy iskola csak akkor engedheti el a gyereket, ha a szülő talált neki egy befogadó intézményt. Ha azonban a szülő önszántából veszi ki a gyerekeit, innentől kezdve az ő felelőssége, hogy új iskolát találjon a gyereknek. A családnak ezért jól meg kell fontolnia egy iskolaváltást, és csak akkor lépni, amikor már talált új intézményt a gyereknek. Az ombudsman leszögezte: azt tanácsolja a szülőknek, hogy forduljanak hozzá az ügyben. Volt már olyan esete, amikor – bár a szülők aláírták, hogy önként veszik ki a gyereket az iskolából – a vizsgálat során bebizonyosodott, hogy az iskolai vezetés nyomást gyakorolt rájuk, tehát a valóságban eltanácsolás történt, így az intézmény kénytelen volt visszavenni a gyereket. Aáry-Tamás megjegyezte: a helyi újságírónak még a mobilszámát is megadta, hogy ezen keresse a család, ők azonban nem kértek tőle segítséget.
Az anya azt állítja, folyamatosan keresnek új intézményt a gyerekeknek: már a karácsonyi szünet előtt beadták kérelmüket a teveli iskolába. Ferike két testvérét fel is vették, ám a rossz magatartásáról és kezelhetetlenségéről hírhedtté vált fiút nem fogadták. Januárban Cikón és Bonyhádon is próbálkoztak, ám Ferikét ott sem látják szívesen, így most már több mint egy hónaposra nyúlt a fiú rendkívüli téli szünete. Az esetre már a gyámhivatal is felfigyelt, és ellátogatott a családhoz.
Az aparhanti igazgatót egyébként a fiú anyja a pofon miatt feljelentette a rendőrségen. Sármány Gyula lapunknak leszögezte: nem történt jogsértés, hiszen nem ők távolították el a gyereket, hanem az anyja vitte el onnan, innentől kezdve nem az ő dolguk, hogy iskolát találjanak neki. Hozzátette: úgy tudja, most a györei iskolában van a gyerek felvételi kérelme, ott talán sikerrel jár. Az igazgató nem akart beszélni a pofonról és a fiú magatartásáról sem. Tudja, hogy rendőrségi feljelentést tettek ellene, ám erről még semmilyen hivatalos értesítést nem kapott. Leszögezte: most semmiképpen sem mond le tisztségéről, megvárja, milyen eredménnyel zárul a rendőrségi vizsgálat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.